WordPress 3.0 hazırlıklarına başladı

WordPress bu yeni sürümünde 9 yeni güzel özellik ile geliyor. Her yeni sürümünde git gide dahada ağır bir sistem haline gelen WordPress bu sürümde bu soruna çare bulacağını vaat etmiş. Herkezin en büyük derdi bu. Çünkü hergün gelişen yapısı ve üzerine daha fazla entegre olan eklentilerler host sağlayıcıların serverlerinde oldukça fazla CPU harcamakta. Ziyaretçi sayısı az olan birisi için bu pek fark edilmiyor ama ziyaretçisi günlük 10binleri geçen WordPress kullanıcıları bu durumdan oldukça rahatsız.

•Bu yeni özelliklerinden en fazla dikkat çekeni Multidomain desteği. Bildiğiniz gibi WordPressi kurmak için her domaine veya alt domaine ayrı ayrı wordpress kurmak gerekiyor. Tek bir wordpress’ten istediğiniz kadar alt domain ile yeni bloglar oluşturmak için WordPressMu’yu kurmak gerekiyor. Bu yeni özellikte artık WordPressMu kurmak zorunda kalmayacaksınız. Artık standart WordPress’lerde de wordpress kurulumu ile dilediğiniz kadar alt domain oluşturulabilecek. Çok iyi olur bu olay. Çünkü şuanda 4 tane wordpress blogum var ve daha fazlada kurmak istiyorum fakat çok fazla dağınık olmasından dolayı gözüm kesmiyor.

•Sayfalar ve yazılarda da sıralama için sürükle bırak dönemi. Yazılarda neden gerekli bilemiyorum ama sayfalarda oldukça iyi olur bu özellik. Çünkü sayfaları sıralamak için her sayfaya sırasını belirleyen numaralar vermek gerekiyor. Yeni bir değişiklikte ise yine tüm numaralarla oynamak icab ediyor. Bu yeni özellikte buna gerek yok tutup sürükleyerek sayfalarımızın yerini rahatlıkla belirleyebiliriz.

Tabi bu özelliğe birde sadece link şeklinde sayfa oluşturma imkanı verseler oda çok güzel olur. Çünkü 4 blogumda da iletişim için tek blogumun iletişim sayfasını kullanıyorum. Bu yüzden oraya link vermek için ayrıca bir sayfa sitili oluşturup içerisine kodlar eklemek zorunda kalıyorum. Biraz zahmetli olan bu işi tek tıkla halletme imkanı verseler oldukça iyi olurdu.

•Yeni varsayılan tema. WordPress’in şuan varsayılan olarak bulunan mavi teması 1.5 sürümünden bu yana var. Artık çok itici bir tasarım haline geldi bu temanın tasarımı. Yeni sürümde yeni bir tema eklenecekmiş. Umarım herkesin gönül rahatlığıyla kullanabileceği hoş bir tema olur.

•Geliştirilmiş yönetici paneli. Şuandaki panelden sadece blogumuzun birkaç ayarını yapmaktan ve yazı yazmaktan başka bir işe pek yaramıyor. Yeni yönetici panelinde birçok noktaya müdehale edebileceğiz. En güzel yanıda kullanıcı guruplarındaki kişilere, kişiye göre yetkiler verebilme imkanı. Örneğin yazar kategorisinde 3 yazarımız var. Eskiden kişiye yazar yetkisi atayınca yazıyı yazıp, içine video, foto, müzik vs gibi şeyleri dilediği gibi ekleyip silebiliyordu. Artık tüm yazarlarımıza tek tek sınırlamar getirebileceğiz. Yani 1 yazarımıza hiçbir kısıtlama yapmazken bir diğerine fotoğraf yükleme yasağı getirebileceğiz veya yazıyı yazabilecek ama silemeyecek.

•Fotoğraf galerisi. WordPress 1,5’ten bu yana sürekli fotoğraf galerisi eklentileri arayıp durmaktayız, bazende flickr’a fotoğraflarımızı yükleyip burayı galeri olarak kullanıyoruz. İşte yeni WordPress’te kendi içine entegre edilmiş fotoğraf galerisi geliyor. Bu galeride dilersek blogumuzun dilediğimiz yerine fotoğraflarımızı galeri olarak ekleyebilir yada herhangi bir yazımıza foto galeri şeklinde düzenli bir biçimde görünen bir fotoğraf galerisi oluşturabiliriz. Bu çok büyük bir kolaylık olacak.

•Popüler eklentilerin standart olarak entegre edilmesi. Bildiğiniz üzere Lester Chan’in pagenavi, postviews, bir başkasının contact-form gibi eklentileri her blog kuran kişinin olmazsa olmaz eklentileridir. İşte her yeni blogumuza sürekli bu eklentileri arayıp yüklemek yerine bu çok tercih edilen bazı gerekli eklentiler yeni sürümde içerisine entegre edilmiş halde gelicek.

•Yeni kurulumda eğitici ipuçları. WordPress o kadar yaygınlaştı ve pratikleşti ki daha dün bilgisayar kullanmaya başlayan bir kişi bile hemen bir blog sahibi oluyor. Ama bloglamaya yeni başlayanlar sürekli forumlarda WordPress’i nasıl kullnacağını anlatan kaynaklar arıyor. İşte yeni sürümde WordPress’i ilk kurulumda size WordPress’i nasıl kullanacağınızı anlatan eğitim bölümü yer alacak. Böylece WordPress kullanmayı öğrenmek artık dert olmaktan çıkacak. Bu özellik blogger’ın önüne büyük bir taş koyacak gibi görünüyor.

Diğer 2 özellik ise daha gelişmiş görüntü işleme ve daha güvenli olacağı iddia edilen gelişmiş güvenlik güncellemeleri. Bu gelişmiş güvenlik seçeneklerinde ne idüğü belirsiz eklenti ve tema kurulumlarında bir denetim yaparak zararlı olup olmadığınıda test edebilecek.

Umarım kısa sürede bu yenilikler eksiksiz WordPress’e entegre edilirde işimiz oldukça kolaylaşır. Tabi benimde isteklerim var, bunların en başında yönetici panelinde kendi istediğimiz temayı yapabileceğimiz gelişmiş bir tema hazırlama editörü. Burada baştan sona temamızı tasarlamamıza imkan veren bir yapı olması. Örneğin header’i oluştururken hangi resimleri kullanmak istediğimizi seçebilelim ve resmimizi gözat butonu ile yükleyelim diğer yerler içinde aynı yani. Tam pro bir tema tasarımı.

Bazı yenilikler için ekran görüntüleri yayınlanmaya devam ediyor. İşte yeni tema için ayarlar, localde çalıştırmak için bazı ayarların bulunduğu ayar paneli, temanız için arkaplan resmi ekleme gibi yeniliklerin görüntüleri yayınlandı.

7 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Pingback: Wordpress 3.o çıktı - Blog İsa Koç

 2. Pingback: WordPress 3.0 Ekran Görüntüleri | Fatih Kömeçoğlu

 3. gevv

  Teşekkürler

 4. devonion

  bu sürümde wordpressin çok radikal değişimler yapacağını düşünmüştüm.beta sürümünde bunları göremedim.umarımki final sürümünde beklentilerimin birçoğunu görebilirim

 5. isa koç

  font olayı biraz zor hocam. Pek ekleyeceklerini sanmıyorum. Ama illa değişik font kullanacağım diyorsan fontu bir scriptin içine gömen internet siteleri var. r10.net adresinde birisi söylemişti. Onu bir araştırmam lazım. Bulunca buradan yazarım.

 6. emre

  güzel özellikler, keske font ayarlarida yapabilicegimiz bir menü eklenseydi. bu arada fontlari nasil degistirebilirim bir temada?

 7. burak

  hmmm