WordPress 3.2 Twenty Eleven tema ile geliyor

WordPress 30 haziranda 3.2 sürümünü çıkartmaya hazırlanıyor. 3.0 sürümünde çıkarttığı Twenty Ten (2010) isimli temasını çıkaracağı bu sürümde biraz daha geliştirip jquery uygulamaları ile zengişleştirmiş. Yeni varsayılan temanın adı Twenty Eleven (2011) ismi ile bizlere sunacak. Yeni temanın görselliği yazısal açıdan çok daha hoş olmuş. Yazılar önceki temada kenarlara neredeyse sıfırken bu temada biraz daha içeri alarak yazı görselliğini daha çok ön plana çıkartmış. Ayrıca başlık ile puntolarınıda değiştirip okunabilirlik ile göze hitabı dahada artırmış. Arama kutusunu temanın tarafına alıp aramak için kutuya tıklandığında zenginleştirilen jquery özelliği ile genişleyen bir formatta yapmışlar. Temanın diğer bir özelliği ise yazılar içerisinde öne çıkarılmış resimleri genişlik ve büyüklük açısından yeterli ise o yazının içerisine girildiğinde temanın üst kısmındaki resim alanında göstermesi. Twenty Eleven temasını eski sadeliklerinden biraz daha uzaklaştırıp zenginleştiren diğer özelliği ise temanın yönetim panelinden ayarlanabilen 3 farklı renkte versiyonu olması.

WordPress’in 3.2 sürümünde ise göze çarpan yeniliklerin en başında jqurey ugulama desteğinin artırılması. WordPress için yazılan jquery uygulamalarına daha iyi cevap verebilmesi için 1.6.1 sürümü ile geliştirilen jquery motoru.

Yeni tema ve WordPress 3.2 beta 2 sürümünü aşağıdan indirip test edebilir, yenilikleri kendi gözünüzle görebilirsiniz. Yeni tema yalnızca 3.2 sürümünde çalışmakta. Ufak bir uyarı yeni sürümü kurmadan önce her türlü yedeklerinizi alınız. Çünkü çoğu eklenti henüz uyumlu olmadıkları için bu sürümde çalışmıyor. Sadece temanı yükleyeyim derseniz oda şuanki wordpress sürümünde çalışmışyor.

  Wordpress 3.2 Beta 2 (5,4 MiB, 2.086 kez indirildi)

Ayrıca yeni temayı aşağıdaki demo linkine tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Twenty Eleven Demo

15 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. MK71

  bayağı güzel bir tema 😀 farklı projeler için bir kaç edit ile her türlü kullanılabilir gibime geliyor.paylaşım için teşekkürler.

 2. Murat

  Hocam kimse yardım etmiyor nolur sen bari yardım et wordpress te kullandığım temada film bilgileri alanı çıkmıyor nolur yardım et. 🙁

 3. Murat

  Hocam kimse yardım etmiyor nolur sen bari yardım et wordpress te kullandığım temada film bilgileri alanı çıkmıyor nolur yardım et. :S

  1. isa koç

   Tema tasarımcıların soracaksın onu maalesef. R10.net sitesinde wordpress tema kısmına gir orada bir konu aç. Ama ücretli yardım ederler. Çünkü siten ticari.

 4. xman

  Çok teşekkür ederim. verdiğiniz bilgi gerçekten çok işime yaradı.
  bu sayfayı otomatik olarak kaldıramamakta gerçekten tema yapımcılarının sorunu bence.

 5. xman

  merhaba;

  benim bir sorum olacak.
  Twenty Eleven temasında varsayılan gelen sayfa olan ” başlangıç ” sayfasını kaldıramıyorum. bunu nerden nasıl yapmalşıyım? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. isa koç

   wp-includes klasöründeki post-template.php dosyasını not defterinde aç. $text = __(‘Home’); kodunu arat. Home yazan yere istediğini yaz. İşlem tamamdır.

 6. alarm sistemleri

  Hemen kurup deneyeceğim. Çok güzele benziyor 🙂

 7. gentlerjen

  hacı twenty ten’i yirmi on diye açıklamışsın ama anlamı 2010’dur. twenty eleven da dolayısıyla 2011 oluyor. lütfen düzelt bunları.

  1. isa koç

   Eyvallah. Bilgilendirm için teşekkürler. İngilizce olmayınca böyle oluyor maalesef. Google translate’de böyle çevirince olan bize oluyor.

 8. karolla

  hocam bu wordpres 3.2 yi kurdum ama temalara geldiğimde tema sayfası beyaz olarak açılıyor. bu sorun neden?

  1. isa koç

   @Karolla hocam WordPress Türkiye sayfasındaki güncellemeden dolayı bazen temalarda sorun yaşatıyor. Gerçi yeni sürümde ajax query sürümü değişti ve yeni sürümde bazı temalar bu kodlamaya pek uyumlu olmadığı için sorun veriyor.

   http://tr.wordpress.org adresinden Türkçe wordpress 3.2’yi indirip ftp’ye atın sonra siteniz.com/wp-admin/upgrade.php’yi çalıştırıp güncelleyin. Eğer yinede düzelmezse temanızı değiştirmeniz gerekicek maalesef. Olmadı yine aynı adresten eski sürümler sayfasından bir önceki wordpress sürümünü indirip kurabilirsiniz.

 9. Çağatay Gülümser

  Valla geçsem mi diye düşünmüyorum değil 🙄 Çok hoş bir tema. Manşet filan harika. 3.2 herkes çok bekledi ama yenilik daha çok temada sanki 🙂

 10. Pingback: WordPress 3.2 Twenty Eleven Adlı Tema İle Geliyor | Okan SAĞLAM - Blog Sayfası

 11. Pingback: WordPress 3.2 Twenty Eleven Tema ile Geliyor | Ucli.Net | Güncel Bilgi Bloğu