WordPress 3.o çıktı

WordPress 3.o versiyonu mart ayından bu yana nasıl özelliklerde olacağı tartışıldı durdu. Kimi teknoloji bloglarında kulaklarına gelen yenilikler yayınlandı, bende bu yenilikleri mart ayında yazdığım şuradaki yazımda belitmiştim. Bu beklenen yeniliklerin tamamı gerçekleşmesede, yarısına yakını gerçekleşmiş durumda. Bunların en başında wordpress mu gibi alt alan adı ile aynı panelden farklı bloglar kurmak, meşhur K2 temasıyla aynı özellikleri taşıyan yeni tema, sıralaması yapılabilir menü kontrol paneli gibi yeniliklerin yanı sıra, yazılarınızı yazarken yazınıza wordpress kısa link servisi olan wp.me adresinden link oluşturabilme imkanı gibi yenilikler verilmiş. Yenilikleri madde, madde sıralayacak olursak;

 • Yeni ve gelişmiş WordPress Teması, K2 temasının biraz geliştirilmiş hali gibi görünüyor.
 • Aynı wp kurulumundan alt alan adı oluşturup buralarada blog kurma imkanı.
 • Sıralama ayarı yapılabilir menü desteği, ve açılır menü desteği.
 • Yazılarınızı yazarken wp.me kısa link oluşturma imkanı.
 • Temanızın header (logo altındaki zemin) zeminine dilediğini kadar foto ekleme ve her sayfa değiştiğinde farklı fotoya geçme imkanı.
 • Temalarınıza arkaplan ekleme imkanı ve arkaplanın rengini değiştirme imkanı.
 • 4 farklı türde yazı yazma paneli, Products (Ürünler). Contacts (Rehber). Employees(Çalışanlar). Newsletters (Haber Bültenleri) gibi yazı yazma panelleri.
 • Eski versiyonda güncelleme panelinde eklenti ve wp sürümünü oto güncelleyebiliyorduk yeni sürümde ise güncellenen temaları otomatik güncelleyebiliyoruz.
 • Eklentiye gerek kalmadan fotoğraf galeri sayfası oluşturma.
 • Ve son olarak kurulum yaparken kullanıcı adını admin yerine dilediğiniz bir isimde seçme imkanı.

Şuanda wp-admin panelinde güncelleme bazı wplerde çıkmış bazılarında ise dahaca çıkmamış durumda. Bence bir iki gün bekleyin, önemli bir açık vs. çıkmaz ise o zaman güncelleme yaparsınız, ayrıca bir iki güne kadar Türkçe sürümüde çıkmış olur yeni WordPress’e Türkçe olarak geçiş yapmış olursunuz.

Eğer yinede hemen güncelleme yapmak istiyorsanız ve panelinizde güncelleme yazısı çıkmadıysa buradan yeni ingilizce sürümü indirip blogunuza kurabilirsiniz.

Güncelleme: WordPress 3 sürümünün Türkçe’ye çevirilmiş versiyonuda çıkmış durumda, buradan wordpress 3 Türkçe’yi indirebilirsiniz.

Buda WordPress 3.0’ın tanıtım videosu (İngilizce).

31 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Pingback: Wordpress 3.o çıktı | Make money with your pc and internet.

 2. herbalife

  Hocam onu bilmiyorum açıkçası, bu playerde logo koyma yeri yapmışlar bende logonun adresini ekledim sadece. Ama sabah senin için bir araştırırım. Eğer bulursam buradan sana bildirim. bekliyorum

 3. abdullah erakbaş

  teşekkürler İsa bey.iyi çalışmalar.

 4. abdullah erakbaş

  iyi akşamlar.wordpress siteme picasdan gelen resimlerime filigran eklemek istiyorum.Watermark Reloaded adında bir eklenti kurdum.ama yeni ve sadece sayfamda barındırdıgım resimlere filigran ekliyormuş. picasadaki öncden yüklü resimlerime nasıl filigran eklerim.kolay yöntemi varsa yardımınızı istiyorum.şimdiden teşekkürler.

  1. isa koç

   @Abdullah, Picasa’daki fotoğraflara filigran ekleyemezsin. Çünkü o fotoğraflar google serverlerinde barındırılıyor, dışarıdan müdehale ettirmez. Dahası hiçbir site dışarıdan birisinin kendi serverindeki dosyaya müdehale ettirmez. Kendi sitendeki eski fotoğraflara ise bir aralar Marekki Watermark vardı. Ama onuda uzun zamandır güncellememiş kod yazarı, işlemiyor şuanda.

 5. Pingback: Wordpress 3.1 ile sürümünde ilk packini yayınladı « Blog İsa Koç

 6. Firatusta

  selam bu video başlıklarına logo ekleniyor mesela sizin bu videodaki gibi ben eklenti olmadan veya eklediğim koda nasıl ekleyebilirim şimdiden teşekkürler

  1. isa koç

   Hocam onu bilmiyorum açıkçası, bu playerde logo koyma yeri yapmışlar bende logonun adresini ekledim sadece. Ama sabah senin için bir araştırırım. Eğer bulursam buradan sana bildirim.

 7. video izle

  Nolcak böyle çözüm arıyorum arkadaşlar ilgi alakanıza tşkler.

 8. güzel sözler

  Çok güzel olmuş. Firefox kullanıyorum.Süper oldu

 9. serhaD

  hocam facebook hotlink için bir çözüm düşünceniz varmı

  1. isa koç

   Hot link için şimdilik tek çare firefox ve chrome kullanılmasını teşvik etmek. Aksi takdirde explorer’da çalışmıyor.

 10. caglar

  Ben Güncellemek istiyorum ama ne eklentilerim nede başka hiçbir verimin kaybolmasını istemiyorum. WordPressi güncellerken bunun gibi sorunlar ortaya çıkmaz değilmi?

  1. isa koç

   Yok bu konuda için rahat olsun hiçbir sıkıntı çıkmıyor otomatik güncelleme olsun yada manuel güncelleme olsun.

 11. yusuf koçak

  yeni özellikler beni çok memnun etti. hepsi beklediğim geliştirmelerdi. Birazda performans konusuna el attılarmı tadından yenmez.

  1. isa koç

   Aksine wordpressi her geliştirmelerinde wordpress biraz daha yavaşlıyor.

 12. Pingback: Wordpress 3′te fotoğraf galerisi oluşturma - Blog İsa Koç

 13. Nedim

  Hocam WordPress 3 içerisindeki fotograf galerisi nerede, nasıl yönetebiliyoruz?

  1. isa koç

   @Nedim hocam. sorunun için bir video hazırladım. aşağıdaki linke tıkla ve oradaki videoyu izle.

   https://www.isakoc.com/wordpress-3te-fotograf-galerisi-olusturma.html

 14. nomedsoul

  güzel olmuş ama eski temalarda biraz sıkıntı yapıyor gibi. temamda yorum alanında mesajınız… diye bir ibare var. wordpress 2.9.2deyken mesaj yazma kısmına tıklayınca otomatik o gidiyordu mesajımı yazıyordum. şimdi gitmiyor o mecburen elle silmek gerekiyor.

  1. isa koç

   evet o bendede aynı durumda. artık sistemini baya değiştirdiği için tema tasarımlarıda çok değişmek zorunda kalıcak. o sorunuda tema tasarımcıları yakında hallederler herhalde.

 15. film izle

  Bende çıkmadı.Ama sayenizde güncelleyebildim.Teşekkür ederim yardımlarınız için..

  1. isa koç

   rica ederim.

 16. isa koç

  İbrahim kardeşim. çözümün videonun içerisinde.

 17. ibrahim ALTIN

  iyi günler isa hocam görüşmeyeli nasılsınız.
  wordpressle uğraşmaya devam ediyorum lightbox2 wordpresste nasıl kuulanıyoruz çözemedim.
  plugins klasörüne attım eklentilerden aktive ettim ama sayfama nasıl koyacağıma veya uygulayacağımı anlayamadim. Yardımcı olursan sevinirim.Hayırlı günler..

 18. MaD

  Türkçe’si çıkmış. Ben de eski eklentileri devre dışı bırakıp deneyeceğim şimdi. Bakalım nasıl bir şey, inşallah kolay alışabilirim 🙂

 19. Muhammed

  İlgin için teşekkürler,çok makbule geçti gerçekten..

  Kolay gelsin..

 20. video izle

  hocam gerçekten güzel ve güncel bilgiler. wp’in eski sürümünü çok kısa bi süre kullanıp bırakmıştım. WordPress 3.o çıktı başlıklı yazınızı okuduktan sonra tekrar denemeyi düşünüyorum şuan, gerçekten süper özellikler eklemişler.
  Wordpress 3.o ile gelen yeni özelliklerden, en çok kolaylık sağlayacak olanı bence “Temanızın header (logo altındaki zemin) zeminine dilediğini kadar foto ekleme ve her sayfa değiştiğinde farklı fotoya geçme imkanı.”

  WordPress 3.o hakkındaki güzel anlatımınız için tekrar teşekkür ederim.

  1. isa koç

   rica ederim sevgili kardeşim.

 21. Muhammed

  Videolara bende sizin gibi sağ üstte blog adı ve ön plana açılışta sizinki gibi bişey yapmak istiyorum.Nasıl olduğunu mail olarak atarsanız,yada siteme yorum olarak çok sevinirim ( : iyi günler..kolay gelsin..

  1. isa koç

   Muhammed kardeşim bu kullandığım proplayer isimli bir video oynatma eklentisi. admin panelinizin eklentiler kısmına gelin yeni ekleye tıklayın ve arama kısmından birleşik olarak proplayer yazın. tek o çıkacaktır. isa göksu’nun yazdığı eklenti. Onu kurup aktif edin. logo kısmını ise eklenti klasörünün içinde player diye bir klasör var onun için watermark.png isimli bir png resmi var. kendi logonu o logonun yerine .png uzantısında koy ve yazıya video eklerken [ pro-player ] video linkin [/ pro-player] şeklinde eklemen yeterlidir. avi, flv, mp4, mpeg, vmw gibi birçok uzantıyı desteklemekte.