WordPress blog sahipleri spam yorumlardan kurtulun

Bir çoğumuz internette günlük tutmak için en başta WordPress sonrasında ise Blogger kullanıyor. Blogger’ın spam yorumlar konusunda kendine has çözümü var.  WordPress’in alt yapısı seo açısından çok ileri derecede avantajlı. Hal böyle olunca bu avantajdan yararlanmak isteyen bazı karaktersiz site sahipleri asalaklar gibi piyasadaki tüm WordPress bloglara asalaklar gibi saldırıyor, içleri kimi zaman uygunsuz siteler kimi zamanda sahte satış siteleri için spam yorumlar bırakmaya çalışıyor. Bizi bu dertten kurtaracak çözümler mecburen sitelerimizi yavaşlatan eklentilere sarılmak oluyor.

İlk zamanlar Akismet eklentisi kullanıyordum, bu eklenti spam yorumları filtreliyor ama bir daha gelmelerine engel olmuyor, sadece spam yorum kaydını alıp yorumlardaki spam başlığına taşıyor. Bazı zamanda gerçek kullanıcılara ait yorumlarıda spam klasörüne attığına çok kez şahit oldum. Böyle olunca biriken yüzlerce spam yorumu tek seferde silemiyor, aralarında gerçek kullanıcılara ait yorumlar var mı diye tek tek kontrol ediyordum. Bir de kayıt altına alınan yüzlerce yorum database de ciddi bir şişkinliğe sebep olarak ayrı bir yavaşlama sebebi oluyor. Bu eklentinin zararının yararından fazla olduğunu görünce onu bırakıp SI CAPTCHA Anti-Spam eklentisine geçtim. SI CAPTCHA 4 haneli harf ve rakamlardan oluşan bir doğrulama seçeneği sunuyor, önceleri iyi iş görüyordu ve basit doğrulaması sayesinde kullanıcı pek fazla rahatsız etmiyordu ama spam yorumcular bu eklentiyi alt etmekte pek zorlanmadılar ve spam yorumların önemli bir kısmını kaçırmaya başladı. Sonra piyasa da ki en güçlü spam yorum eklentisini kullanmaya karar verdim, ReCaptcha. Bu eklenti Google tarafından oluşturuldu ya da satın alındı, ama Google tarafından yönetiliyor. Yorum yazacak kullanıcılara çok karmaşık hallerde uzunca karakterler çıkararak doğrulama soruları soruyor. Karakterleri çoğu zaman o kadar zor ki iyice bi sitem edip yorum adamı yapmaktan soğutuyor. Bu da ciddi bir yorum kaybı demek.

Baktım böyle olmuyor, en garanti çözüme geçeyim dedim, Disqus. Bu eklenti sizin blog sayfanıza kendi yorum sistemini entegre ederek spam yorumlara şu ana kadar kesin çözüm sunduğunu gördüm. Fakat bu eklentininde dezavantajları var. En başta Disqus’da yorum yapmak için siteye üye olman gerekiyor. Bazı okuyucular bir şey yapmak için bir yerlere üye olmaktan nefret eder. Bu durum bir miktar bende de mevcut. Diğer dezavantajı yorumculara kendi web sitesinin direk link olarak paylaşma imkanı vermemesi. En önemli diğer dezavantajı ise yorumları denetlemek için kendi sitesine gidip giriş yapman lazım. Bazı spam yorumları da kaçırmaya başladı. Tabi bu spam yorumlar sitenin kendi yorum formuna bir şekilde ulaşıp oradan spam yorumlarını bırakması. Bu ayda 1 ya da 2 kez oluyor.

Disqus’un da bu sıkıcı yapısından dolay mecburen temanın kendi sistemine geri dönmem gerekiyordu. Ama spam yorumlara da bir çözüm bulmak zorunda olunca tekrar eklentilere sarıldım ve sonun da aradığım eklentinin WP-SpamFree olduğu gördüm.

WP-SpamFree 2.1.1.2 WordPress Spam Yorum Eklentisi

WordPress spam yorum engelleme eklentisi

WP-SpamFree eklentisi pek güncel bir eklenti değil ama eklentiyi kuralı 2 haftayı geçti, buna rağmen 1 tane bile spam yorumu ne yorumlar kısmında ne de spam yorumlar kısmında görmedim. En önemli özelliği ise kullanıcılara yorum yaparken o ne yazdığı belli olmayan zor doğrulama karakterlerini girmek zorunda da bırakmıyor.

WP-SpamFree eklentisini aşağıdaki yerlerden indirebilirsiniz.

22 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Instagram Dondurma

  Sitenizi yakından takip ediyorum,her paylaşımınızda yeni bir şeyler öğreniyorum teşekkürler…

 2. Tekstil, iplik, kumas

  Paylaşım içim teşekkürler.
  Ellerinize sağlık

 3. Cem

  Güzel bir bilgilendirme olmuş. Paylaşım için teşekkürler. Sitenizi takipteyim.

 4. Sesliduy

  Hocam Elinize sağlık açıklayıcı ve net bir makale olmuş

 5. çalışma iznim

  İsa bey, siteye uzun bir zamandır girmiyordum, şimdi girince tasarım çok hoşuma gitti, logo ve tema değişmiş sanki.

  1. isa koç

   Evet, 2,5 yıl kadar önce değiştirdim.

 6. Uygar

  Bende bugün kurdum bakalım bu eklentiyi. Ancak eklentiyi etkinleştir dedikten sonra sanırım hiç bir şey yapmıyoruz öylece bekliyoruz galiba. İnşallah faydalı olur saat başı spam mail gelmeye başladı

  1. isa koç

   Aynen, etkinleştirdikten sonra tamamen spamdan kurtulacaksınız. Bazen spam yorum ayda yılda bir gelir, onlarda nasıl, olur, o kişiler gerçekten sizin blog sayfanıza girmiş ve kendi elleriyle spam yorum yazmış kililerdir.

 7. Pingback: WordPress spam yorumlardan WP-SpamFree eklentisi ile kurtulun | internetkafa.com

 8. ismail

  Teşekürler.

 9. ismail

  Merhabalar İsa Bey,

  Denedim ve yirmidört saatti aştı ve spam mail bir tane bile gelmedi.
  Teşekürler.
  Bu yazıyı blog sitemde kaynak göstererek paylaşabilirmiyim?

  1. isa koç

   Rica ederim kardeşim. Paylaşabilirsin.

 10. Ofis Koltukları

  Üstad sitenizi yakından takip ediyorum. Her paylaşımınızda yeni bir şeyler öğreniyorum. Çok teşekkürler.

  1. isa koç

   Rica ederim.

 11. dizi izle

  Çok teşekkürler umarım bu spema eklentisi derdimize deva olur.

 12. Sesli sohbet

  Evet etkili bir koruma özelliğine sahip yoksa çinlilerle başım belaya giricekti

 13. bodrum transfer

  Gerçektende çok faydalı bir makale olmuş. Bu botlarla başım dertteydi, spam yorumlardan kurtulmak çok iyi oldu. Elinize sağlık.

  1. isa koç

   Rica ederim. Bende kullanıyorum hala, çok memnunum. Yapan kişiden Allah razı olsun. Amin.

 14. Murat

  çok şey denedim, ama olmadı bir türlü. 5 günde 1000 küsur spam yorum gelmiş. organik yorumları ayırt edemiyorum artık. umarım bu bir çare olur. teşekkür ederim.

  1. isa koç

   Eyvallah. Bir dene 2. günde farkı göreceksin diye düşünüyorum. Ama deneme sonuçlarınıda burada paylaşmayı unutma.

 15. Uydunet

  Hocam ben bu eklentileri kurmak için zip dosyası yüklemeye calıstıgımda hata alıyorum olusturulamadı dıyor. Bu neden kaynaklanıyor olabılır

  1. isa koç

   Zip içerisinden çıkarıp ftpye direk eklentiler klasörüne yüklemeyi dene. Yoksa zip dosyasını sorunsuz yüklemesi lazım. Serverin izin yetkileriyle alakalı olabilir.