WordPress en çok tercih edilen site alt yapısı

en çok tercih edilen içerik yazılımları

Başta benim blog sayfam olmak üzere dünya genelinde işi ciddiye alan amatör, yarı amatör, profesyönel hemen herkes WordPress kullanmayı tercih ediyor. İnsanlar basit kurumsal web siteleri için wordpress kullanıyor, yaptıkları bir ürün için wordpress kullanıyor, bir bölgeyi tanıtmak için wordpress kullanıyor ve en önemlisi internette günlük tutmak için wordpress kullanıyor. WordPress en hızlı ve en kolay şekilde içerik paylaşımını sağlayan neredeyse tek uygulama. Çok hızlı çalışması onun tüm rakipleri karşısında açık ara birinci yapıyor. Basit olması, internet kullanmaya yeni başlamış birisine bile kolayca içerik girebilmesini sağlıyor. Azıcıkta olsa site bilgilerini düzeltmeyi biliyorsanız sitenizin tasarımına çok rahat müdehale etmenizi sağlıyor. Ayrıca piyasada onun için geliştirilmiş yüzlerce tema ve eklentisi, 1 tıkla kurulması, bir beceriye ihtiyaç duymaması WordPress’i alanında 1 numara yapıyor.

W3Tech.com araştırma sitesinin yaptığı araştırmalarda WordPress dünya genelindeki web sitelerinin %25, yani 4 web sitesinden 1 tanesinin yazılım alt yapısını oluşturuyormuş. Ayrıca İçerik yazılımları arasında ki pazar payı %58.7 ile içerik yazılımları alanının yarısından fazlasını tek başına kontrol ediyor. İnternet dünyasının devi Google’lun Blogger’ı bile WordPress’i sarsmayı başaramamış, Blogger sadece %1.2 pazar payına sahip. WordPress sadece son 1 hafta da pazar payını %0,4 artırmış.

Bu sebeple eğer bir iş yapacaksanız yada İnternet  Günlüğü (Blog) tutacaksanız tavsiyem WordPress’i tercih edin.

4 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. AzİZ

  %25 az gibi geldi bana sanki 🙂 Şaka bir yana wordpress harika bir buluş.

 2. cem

  WordPress çıktı herkes webmaster oldu. Ama wordpress gibisi yok.
  asrın buluşu.

 3. şamil

  WordPress’in bu kadar popüler olması aynı zamanda, kendi kendini geliştirmesi anlamına geliyor bence. Yani kullanıldıkça yeni eklentiler, güvenlik yamaları vs sayısı ve kalitesi de artıyor. Blogger ile karşılaştırırsak, wordpress için bir nevi halkın gücü diyebiliriz 🙂 Tabi google satın almassa.

  1. isa koç

   Çok doğru. Zaten Google bi sosyal medya alanında (facebook) bide blog (blogger) alanında başarılı olmadı diye kendini yiyip bitiriyor. Aslında biliyorsunuz blogger eskiden (Pyra Labs) farklı kişilere aitti ve en çok kullanılan blog hizmetiydi. Ama Google bu hizmeti satın aldıktan sonra arama motorundaki gibi liderliğini sağlamlaştırmak yerine neredeyse sıfıra indirdi Blogger’ı. Bence isim açısından insanlara isakoc.blogger.com kullanmak isakoc.blogspot.com’u kullanmaktan daha cazip gelir. O yüzden isim değiştirerek bu hizmetin insanlar tarafından daha iyi benimsemesini sağlayabilirdi. Hata kendisinde.