WordPress kod ekleme eklentisi

Wordpress kod ekleme eklentisi

WordPress çok kullanışlı bir yazılım olması, pratik olması, her sisteme kolayca entegre edilebilir olması ve en başta çok basit olmasından dolayı en çok tercih edilen cms yazılımlarından birisidir. Fakat bu kullanışlı yazılım bazı dez avantajlarıda vardır. Bunların en başında gelenlerden birisi eklentilerin sistemi kasması ve sitede dolanma hızını çok yavaşlatmasıdır.

WordPress için çok farklı işlevlere sahip eklenti yazılmakta, insanlarda haliyle sitelerini ziyaretçilerine daha şık ve fonksiyonlu sunmak için yemek yer gibi homini gırtlak siteyi eklentiye boğuyorlar. Birde bu eklenti mevzusunda en çok sorun sadece 1 tane yazıda veya küçüçük bir simge göstermek için bile eklenti yüklemeleridir. Bir zaman sonra bir bakıyorsunuz sitenin ağırlığından, yavaşlığından muazzam kasılmalar başlıyor, aynı obez bir insanın zar zor dolanması gibi. Hele yediği server cpusu hostingdeki diğer sitelerimizinde çok yavaşlamasına sebep oluyor.

Eklentilerin sitenizi kasmaması için en başta öyle 1 defaya mahsus kullanacağınız eklentileri kullanmamanızı tavsiye ediyorum. Misal bir yazınızda olayı daha makbul hale getirmesi için müzik koymak istersiniz, ama müzikte öyle görüntülü değilde, mp3 olsun istersiniz, ne yapıyorsunuz, hoop hemen bi müzik player eklentisi. Sonracıma sürekli video ekliyorsunuz dimi, pat hem videoyu sitenize yükleyip bandwidth trafiği oluşturarak hem bir buradan yavaşlamaya sebep hemde bu videoyu oynatmak için video eklentisi kurmak ayrı bir hatalı sebep oluyor. Videolarda kesinlikle ve kesinlikle tavsiyem, ne sitenize videoyu yükleyin ne de playerini kurun. Direk youtube, dailymation, vimeo vs. gibi sitelere yükleyin. Ayrıca bu sitelere yükleyip video açıklamasından videonun konusunun olduğu sayfanıza link vermek size google nazarında ayrı bir değer katmaktadır haberiniz ola.

Benimde sitem eklenti fazlalığı yüzünden biraz sıkıntılı. Bugün bir sayfamda ziyaretçilere vermek üzere kod kullanmak gerekti, belki de başka hiç bir yazımda kod kullanmayacağım için ve ayrıca kod eklentileri sistemi diğer eklentilerden biraz daha fazla kastığı için eklenti dışında bir çözüm bulmaya çalışırken aklıma not defterini iframe ile çağırıp içindeki bilgileri göstermek geldi.

Kısacası Not Defteri kodları sorunsuz olarak destekliyor, ayrıca tüm işletim sistemlerinde çalışıyor, ayrıca tüm tarayıcılar da destekliyor, bu sebeple iframe ile çekerek kodu eklentiye gerek kalmadan yayınlamış oluyoruz. Hem eklentiden tasarruf hem de sitemizi kasacak bir yüktende tasarruf etmiş oluyoruz. WordPress kod ekleme eklentisini nasıl kullanacağınızı aşağıdaki videodan kolayca öğrenebilirsiniz.

Ayrıca eklentinin bir demosunuda Büyük Blogger resimli son yazılar eklentisi isimli yazım da görebilirsiniz.

WordPress kod ekleme eklentisini ekleme videosu

8 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. 192.168 l 1

  Teşekkürederim üstat!

 2. Deep Web

  hele şükür adam gibi anlatan bir yerle karşılaştım ya. Teşekkürler 2 gündür uğraşıyorum.

 3. İbrahim Tatar

  Blogumda Php dersleri paylaşıyorum. Bu eklenti harika oldu hocam. Paylaşım için çok teşekkür ederim 🙂

 4. Mehmet

  Tesekkurler hocam

 5. Eskişehir Çilingir

  Hocam yazınıza yeni ulaşma fırsatım oldu, tamda ararken ilaç gibi geldi 🙂 Biz yeniler için bu tarz yazılarınız bizi şevklendiriyor çok teşekkürler..

 6. zamanteknoloji

  teşekkürler üstad

 7. Pingback: mtuBe |

 8. Yusuf

  Anlatım için teşekkür ederim hocam. Araştırma yapıyordum bu konu hakkında.