WordPress ve Blogger için Anket Eklentisi

Birçok kişi blog sayfalarında anketler yayınlamakta.  Karahan arkadaşımın blog sayfasını gezerken blog sayfasına bir anket eklediğini gördüm. Bende bu anketi blog sayfama ekledim ve hoşuma gitti ve hemen sizlerle paylaşayım istedim.

Anketin en güzel yanı herhangi bir eklenti kurmak zorunuzda değilsiniz. Eğer bir wordpress kullanıcısı iseniz süreklide host değiştiriyorsanız sık sık veritabanınızı götürmekte zorlanırsınız. Çoğu zaman tüm yazılarımızı silip atar ve yeni bir hostta yeni yazı serisine başlarız. Aynı zamanda eklediğim eklentilerin veri tabanınıza kaydettiği bilgilerde gider çöpe bu anket eklentisi ücretsiz bir uygulama ile polldaddy.com sitesinden sunuluyor. Geçmişte eklediğiniz tüm anketler üye sayfanızda tutuluyor ve böylece geçmiş anketlerinizi kaybetmemiş oluyorsunuz.

Şimdi wordpress ve blogger için bu anketi nasıl ekleyeceğimizi anlatıcam. İlk yapmamız gereken buraya tıklayarak siteye kayıt olalım. Üyelik işlemimizi tamamladıktan sonra hemen anket eklemeye başlayabiliriz. Aktivasyon maili falan gerekmiyor. Anketimiz için bazı terimler var örneğin “oy kullandığınız için teşekkürler” gibi bunlar standart olarak ingilizce isterseniz bunu Account menüsüne tıklayıp Polls menüsünden Poll Languages kısmına gelerek Türkçe veya istediğimiz dile çevirebiliriz. Bir örneğini buradan görebilirsiniz. Bunun için New Language Pack butonuna basalım ve isterseniz örnek resimdeki gibi dolduralım isterseniz kendimize göre yorumlayalım, ardından kaydedip çıkalım.

Şimdi sıra anketimizi oluşturmaya geldi. Yine Account menüsüne gelelim Polls menüsünden Create a Poll butonuna basalım ve anketimizi oluşturalım. Anket sayımızı azaltmak için anket seçeneklerinin yanında bulunan (eksi) butonuna tıklayabiliriz, artırmak için ise Add a new answer butonuna tıklamanız yeterli. Anketimizin hangi dile mensup olduğunu Poll Language kısmından seçelim Select a style for your poll kısmında ise birçok tema hazırlanmış burada anketimizin temasını seçelim, sağda bulunan Poll Language Pack kısmından da hazırladığımız dil paketini seçelim, son olarakta Save butonuna basıp anketimizi kaydedelim. Bize bir kod oluşturucak bu kodu web sitemizde dilediğimiz yere yerleştirebiliriz.

Blogger’a nasıl eklerim; Kopyaladığımız kodumuzu Yerleşim > Sayfa Öğeleri kısmına gelip Gadget Ekle butonuna basın ve bir HTML/Javascript gadgeti ekleyin kodlarımızı buraya yapıştırıp kaydedin. Anketiniz hazır.

Blogger için DEMO ‘yu buradan görebilirsiniz.

WordPress’e nasıl eklerim; Görünüm menüsüne gelip Bileşenler bölümüne geçelim. Buradan Metin kutucuğu ekleyelim sonra değişiklikleri kaydet butonuna basıp önce kaydedelim. Sonra eklenen metin kutucuğumuzun üzerine tıklayıp kodlarımızı yapıştıralım ve bitti butonuna basalım, tekrar değişiklikleri kaydet butonuna basalım. Anketiniz hazır.

15 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. mustafa

  anket gayet iyi,ancak ben blogger için su sitedeki gibi her sayfada degişen anket arıyorum bunu blogger için nasıl yapabilirim yada nerdn bulabilirim
  http://www.maziliguney.com/

  1. isa koç

   Bu eklenti wordpress için yapılmış, wordpress eklentileri rastgele anket yayınlamaya imkan tanıyor ama bloggerda böyle bir eklenti bulamadım malesef.

 2. Eda Deniz Özdemir

  Çok kullanışlı bir siteymiş; fakat direk siteye yönlendirmek yerine wordpress’e entegre edilse daha iyi olurmuş.

 3. Simge

  Bunu arıyordum çok işime yaradı paylaşım için çok teşekkürler..

 4. Pingback: wordpresse html javascript ekleme | Muhammed Göktepe

 5. Gökhan Peker

  çok yararlı bir paylaşım teşekkürler 🙂

 6. ilhan SEVEN

  Güzel bir eklenti. WordPress in standartında da anket olmalı artık.

  1. Sosyal

   kesinlikle, wp default olarak anket sistemi içinde gelmeli. yeni çekirdek dosyada bulunması gereken, en fazla istek alan plugin bence de bu…

 7. Burak

  Teşekkürler blogger sitem için anket lazımdı..

 8. alican

  teşekkürler hemen indiriyorum..

 9. therapy

  çok teşekkürler böyle birşeye ihtiyacım vardı

 10. Ayberk Şirin

  Eklenti değilmiş sanırım yanlış okumuşum 😀

 11. Ayberk Şirin

  Anketler gerçektende çok işime yarar. Hemen indirip denemeyi düşünüyorum.
  Teşekkürler

 12. Muzaffer Kısa

  ben de böyle bir şey var mı diye merak ediyordum sağolun çok işime yarayacak

 13. nevan

  anketler için yapılmış, gerçekten çok güzel bir site.