WordPress’te yazı yazarken otomatik kaydetmeyi kapatma

Dün akşam itibariyle WordPress’in 3.o sürümü kararlı haliyle çıkmış durumda. Bir çoğumuzun yeni sürümden beklediği bir çok yenilikler vardı bunların bir kısmı gerçekleşti, bir kısmı içinse gelecek ümidler sürümlere taşındı.

Yeni sürümle gelen özellikler genel olarak beni tatmin etsede hala çıkmasını en çok istediğim şey yazı yazarken otomatik kayıt yapma özelliğinin ayarlardan dilersek kapatılıp dilersek açılmasıydı. WordPress’in bu otomatik kayıt özelliği ilk çıktığında çok hoştu sadece kaydın son halini kaydedip herhangi bir elektirik kesilmesine karşın koruyordu, ama daha sonraki sürümde ise artık her yeni oto kayıt için bir kayıt sürümü tutmaya başladı. Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi bir yazıda tam 8 adet yazı versiyonu bulunmakta. Buda demek oluyor ki, benim bu yazım database’de tam 8 adet yazının oluşturabileceği alanı kaplamakta. Yani 1 yazının boyutu 10 kb ise 8 yazı 80 kb’lik alan tutmakta. Bu ilk başlarda önemsiz gibi görülebilir fakat yazı sayınız 1000’lere ulaştığı takdirde database’iniz oldukça şişmiş olacak ve siteniz muazzam seviyede yavaşlamaya başlayacak.

Hemen hemen herkes bu durumdan şikayetçi olmasına rağmen WordPress geliştiricileri hala bu duruma el atmış değiller. Yeni sürümde el atarlar diye çok ümitlenmiştim.

Fakat illa onların el atıp admin panelimize böyle bir ayar eklemesini beklememize gerek yok. Kendimizde bir satırlık kod yardımı ile bunu kapatabiliriz. Öncelikle sitemizin Ftp’sine girerek wp-config.php dosyamızı bilgisayarımıza indiriyoruz. Not defteri yardımı ile açıp aşağıdaki kodu aşağıdaki resimde görüldüğü gibi database ayarlarımızın altına ekleyip kaydediyoruz ve tekrar Ftp’mize geri yükleyip eski dosyamızın üzerine yazdırıyoruz.

define(‘WP_POST_REVISIONS’, false);

Hepsi bu kadar. Artık database’imiz şişecek diye korkmamıza gerek yok. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta, bu kodu ekledikten sonra yazılarınızı yazarken sadece var olan yazınızı arada bir yeni yazı sürümü oluşturmadan kaydını almakta. Fakat siz yinede elektirik kesilmelerine karşı sık, sık kaydetmeyi unutmayın.

9 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Bilgisayar

  Peki ota kayıt olanları silme şansımız yokmu?

 2. zafer

  cok sagol bende bu yazıyı arıyordum google olmasa herhalde 30 sayfaya daha girmiştim
  cok güzel bir anlatım olmuş ayrıca sizi teprik ederim kaliteli bir site yaptıgınız icin başarılarınızın devamını dilerim

  1. isa koç

   Rica ederim.

 3. videostr

  bu gerçekten çok önemli bir konu. yazı yedekleri bazen işe yarasada genelde baş belası bir durum sergiliyor, tam bir database canavarı. anlatım için teşekkürler.

 4. sedat

  WordPressin en bela olayı bu yaa. çok can sıkıyor. bu yardımın için çok teşekkürler. süpersin

  1. isa koç

   Rica ederim sedat ustam.

 5. musty

  Hocam Süpersin karşılıksız memleket için iş yapıyorsun yaptığın iş çok çok önemli yavaş yavaş adın duyuluyor İsakoç tekrar tebrik ederim çok şey öğreniyoruz senden uslubunda çok güzel ve anlaşılır:)
  kolay gelsin

  1. isa koç

   Rica ederim mustafa kardeşim. amacım nam yapmak değil. zaten yapmak isteseydik şurada 5 yıldır blog yazıyoruz o zamana kadar yapmıştık.

   Ben dışardan görüldüğü gibi süper bir webmaster değilim. asıl işim grafik tasarım. ben blogumu adı üstünde günlüğümü günlük olarak kullanıyorum. Akşam veya herhangi bir zaman pcnin başına geçip blog sayfamı açınca bugün ne öğrendim diyorum oturup yazıyorum öğrendiklerimi. Başkalarının daha önce o konuyu yazmış olması mühim değil. Ben bugün bunu yaşadım ve bunu yazdım.

   Bu paylaşımlarla sizlere faydalı olabiliyorsam en mutlu olduğum konuda o oluyor. Benim bu için yeterli. 😉

 6. nomedsoul

  blogumda daha 200 yazı bile olmadı ama neredeyse 200 mb database oldu bu olayı yüzünden. şimdi kapattım ama o eski şişmiş kayıtları nasıl kaldıracam bilemiyorum.