WPtouch ile blog sayfanızı cep telefonlarına açın

Android cep telefonları ve 3g ile internet kullanımızda cep telefonlarınında payı ciddi oranlarda artmaya başladı. Bu sebeple facebook’un zero.facebook.com veya 0.facebook.com adresi gibi birçok websitesi cep telefonlarına özel bölümler ayırarak bu ziyaretçi kitlesinede hitap etmek için çaba gösteriyorlar. Çünkü bilgisayar çoğunlukla sabit bir yerde olduğu için yolda, okulda, işte internete girmemiz pek mümkün olmuyor. Ama cep telefonları sürekli nette olmak isteyenler için bir ilaç.

Blogger kullanıcıları için cep telefonuna uyum sorununu zaten Google halletmiş ama WordPress Blog sayfamızında bu cepten net kullanıcıları içinde sürekli ziyaret edilen bir hale gelmesi için eklenti geliştiricilerinden bravenewcode Wptouch isimli bir eklenti geliştirerek wordpress blog sayfalarımıza büyük bir hizmet ediyor.

Bu eklentiyi kurarak blog sayfanızın Iphone, Blackberry, Samsung gibi telefonlardan blog sayfamıza girme imkanı sunacağız. Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi blog sayfamızı basit bir arayüze kavuşturuyor.

Eklentimizi kurmak için blog sayfanızın admin panelindeki eklentiler kısmından yeni ekle bölümüne gelip arama kısmına Wptouch yazıp çıkan sonuçların en üstünde bulunan eklentiyi kurabilirsiniz. Önce indirip sonra yüklemek istiyorsanız http://wordpress.org/extend/plugins/wptouch/ adresinden indirip yine admin panelinizden aynı noktaya gelip bu kez yükle sekmesinden ekleyebilirsiniz yada ftpnizden wp-content/plugins klasörüne eklentinizi atıp admin panelinden aktifleştirebilirsiniz.

Aktifleştirdikten sonra eklenti çalışmaya hemen başlayacaktır. Ama birkaç ayar yapmak isterseniz ayarlar kısmından Wptouch kısmına gelip ayarlarınızı yapabilirsiniz. Bu ayarlardan önemli olabilecekleri ise şöyle.

Cep telefonundan nete girenlerin en çok kullandığı iki web sitesi var birincisi malumunuz facebook diğer ise twitter. Cebinden blog sayfanıza girip yazılarınızı twitterda paylaşmak isteyenler için WorldTwit eklentisini kurup aktif ettikten sonra WPtouch ayar kısmında Advanced Options bölümündeki Display Twitter kısmının çentiğini işaretleyebilir.

Style & Color Options kısmındaki Background kısmından temanızın arkaplan rengini, Post Title kısmından yazılarınızın başlık fontunu, Title Text Color kısmından yazı başlığınızın rengini, Header Background kısmından blog sayfanızın üst bölüm kısmınının zemin rengini ayarlayabilirsiniz.

Adsense, Stats & Custom Code kısmı ise belkide en çok işe yarayacak kısmı burası, Google Adsense ID kısmına google.com/adsense?hl=tr_TR kısmından üye girişi yapınca sağ üstte yayıncı kimliği diye bir pub-96173273607xxxxx şeklinde bir numara var onu ekleyeceksiniz. Google Adsense Channel kısmınada Adsense panelinden reklamlarım kısmına gelince oluşturduğunuz reklamın Kimlik no kısmı var oradaki kodu gireceksiniz.

Stats & Custom Code kısmına ise google analytics kodu ekleyerek cep telefonundan blog sayfanıza girenlerin istatistiğini tutabilirsiniz. İsterseniz blog sayfanızın istatistiğini tuttuğunuz bir sitenin haricindeki istatistik sitesine sitenizi ekleyerek onun takip kodunuda buraya ekleyip sadece cep telefonundan blog sayfanıza ne kadar kişi gelip neleri okumuş öğrenebilirsiniz.

Eğer Wp Super Cache eklentisini kullanıyorsanız, WPtouch eklentisi ile uyum sorununu halletmeniz için gereken ayarıda aşağıdan öğrenebilirsiniz. Bu bilgiyi veren Kürşat Şentürk’ede teşekkür ederim.

1. WordPress yönetim paneline girip  Ayarlar – Wp Super Cache eklentinin ayarlarından ” HALF ON Super Cache Disabled, only legacy WP-Cache caching.” ve “Mobile device support” seçeneklerini seçin.
2. Rejected User Agents alanına {android, aspen, blackberry9500, blackberry9530, cupcake, dream, incognito, iphone, ipod, opera mini, webmate, webos} useragent’ları ekleyin (her satıra bir tane ve virgülleri eklemeden)
3. Ayarları kaydetin.

Ayrıca eklentiden daha fazla verim almak istiyorsanız birde Pro versiyonu var. Onuda satın alıp çok daha gelişmiş bir biçimde kullanabilirsiniz.

https://www.bravenewcode.com/store/plugins/wptouch-pro

8 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. herbalife

  Allah senden razı olsun kardeşim, 2 gündür uğraşıyorum, tam vazgeçmek üzereydim bu makalayi okudum.

  Sorunum sizin sayenizde çözüldü. Çok faydalı bir makale, emeğine ve ellerine sağlık.

 2. Kısaltmalar

  Bu yazı gerçekten çok işime yaradı. Çünkü bu yazıyı okumadan önce adsense kısmındaki kanala özel kanalın id’sini değil adını yazmıştım ve sanırım yanlış olmuş. Bir de birden fazla kanal id’si ekleyebiliyor muyuz yoksa wp touch yalnızca bir reklam mı gösteriyor? Saygılar.

  1. isa koç

   birden fazla reklam ekleyebiliyorsun ama o zaman wp-touch’un kodlarına müdehale etmen gerekiyor.

 3. can

  wptouch pagespeed performansı için ne yapabiliriz?

  1. isa koç

   @can W3 Total Cache eklentisini kurabilirsin. Bu hem bu eklentide hemde genel sitende siteni oldukça hızlandıracaktır. Ayrıca resimlerini çok yüksek kalitede ekleme, çünkü W3 Total Cache’in kullandığı gzip özelliğini bir çok mobil telefon browseri desteklemiyor. Buda en önemli hızlandırma kaynağı olan resimleri gzip ile sıkıştırma işlevini bir bakıma devre dışı bırakıyor.

 4. Mustafa Işıldak

  merhaba, wp son bilgilendirmesinde wp-touch, addthis eklentilerinde şifre çalınmasına yönelik bir hile olduğunu ve şifreleri yenilememizi bildirdi.

 5. Casper Driver

  kolay gelsin…

 6. tennar çim

  Çok güzel makale olmuş, teşekkürler