Yabancı iş bulma siteleri bizleri anlamıyor mu?

Monster Türkiye Kapanıyor

Ülkemize çok seri bir şekilde gelip giden, e-ticaret olsun, internet hizmeti olsun ve en başta Online Eleman site firmaları olsun, sanki ülkemiz insanını analiz edemiyor. Bu sebeple pek kısa sürede kapanıp gidiyorlar.

E-ticaret alanında 7 farklı site ile giriş yapıp 150 çalışana ulaşan Rocket İnternet grubun bir anda tası tarağı toplayıp gitmesi, online eleman alanında Alman firması Xing’in Türkiye’de çokça uğraş verip onunda gitmesi, yine bi Alman video sitesiydi, meşhurdu baya, Almanya’dan sonra ilk yurt dışı deneyimlerini Türkiye’de yapmanyı planlıyorlardı hatta dizilerle anlaşarak onların full bölümlerini ilk yayınlama kampanyasını o başlatmıştı ama adını arada geçen 5-6 yıldan dolayı hatırlamıyorum, kapattı gitti o da.

Bu sitelere şimdi de aslında diğer sitelere göre kapansına hiç ihtimal vermediğim monster.com’un Türkiye hizmetini kapatması eklendi. Bu sitelerin yanına belki yatırımcı bazında yada bizim hiç duymadığımız projelerle girip, kapatıp giden nice yabancı firma vardır.

Web gelişmeleri üzerine haber yapan büyük çaplı bloglarda “hep zaten Türkiye’nin internet macerası bi balondu, o firmalarda bu balona kanıp geldiler” gibi benzetmeleri sıkça yapıyorlar. Ama ben onların aksine daha farklı düşünüyorum.

Sorun Türk internet sektörünün balon olması değil, sorun bu firmaların Türkiye insanının Çin, Yeni Zellanda, Brezilya vs. dahil dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinden farklı olduğunu düşünüyorum. Yaptıkları hata hemen yatırımı yapıp, hemen peşine reklamlara abanıp bir an da iyi ve kalıcı bir kullanıcı kitlesi edinmeye çalışıyorlar.

Bana göre sebep bundan kaynaklanıyor. Paramızdan önce güvenimizi ve samimiyetimizi kazanmaları gerekiyor. Eğer öyle yaparlarsa onlarda çok mutlu olurlar. Çünkü güvenlerimizi ve samimiyetimizi kazandıklarında Google’la, Microsoft’ta, Facebook’a yapıştığımız gibi onlarada yapışıp hiç bırakmayı düşünmeyeceğiz.

8 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Ertan

  yazına tamamen katılıyorum üstad. bomba bi giriş ölümüne reklamlar sonra daya reklamı. olurmu böyle. ben sırf reklamları gözüme gözüme sokuyolar diye çok siteye hayatta girmem.
  Ama sizler gibi usulüne adabına uygu reklamları olan sitelerinde tüm reklamlarına özellikle tıklarım, işim olmasa bile.

 2. Oylum

  Meseleye onlarda birgün ayıkacaktır 🙂

 3. dede

  Türk kullanıcı para yedirir mi ya..1 liralık yazılım grafiğin bile warezini arayan toplumuz..doğal oalrak kimseye sırtımızdan para kazandırmayı sevmiyoruz vede iyi ediyoruz..yerli firmalar varken yabancı firma girmemeli en azından sanal alem sektöründe..

 4. ahmet ercan

  inş olur ama bu zamanda çok zor gibi abi ya neden bilmiyorum bende.inş bende başvurdum zaten bekliyorum 😛

 5. webmaster

  ibrahim kesinlikle haklı.

 6. İbrahim

  Beklentileri çok yüksek olarak geliyorlar ve yerel dinamikleri yeterince irdelemiyorlar. Yine Yandex’ten örnek verecek olursak adamların 10 yıllık hedefi piyasnın %3üne sahip olmak. Küçük bir rakam gibi dursa da çok gerçekçi bir yaklaşım bence.

  1. isa koç

   Kesinlikle. Google’da öyle geldi. Onun zamanında bir çok kişi standart olarak msn ve yahoo’yu kullanıyorlardı, işin ustaları ise altavista’yı kullanıyordu. Google’da arama motoru gücünün dışında başkaların da olmayan şeyleri sununca herkes ona geçti, örneğin her ülkenin dilinde (.com.tr gibi) site ve arama özelliği. Millet buna aldandı da Google’la geçti.

   İşte ülkemize gelen yabancılar bunu atlıyorlar. Herkeste var olan sistemle geliyorlar, sonra bekliyorlar ki herkes pat diye onlara geçsin. 🙂

 7. vizontele

  Türkiye piyasasını bilmeden giriyorlar, bide yaptıkları yatırımın peşini çok çabuk bırakıyorlar…. Misal yandex halen daha uğraşıyor, işin peşini bırakmıyor adamlar. Tv reklamları falan yani yapılabilecek her şeyi yapıyorlar. Yani kesinlikle bu pazara girecez diye bakıyor adamlar işe… Diğerleriyse bence sadece olsa da olur, olmasada gözüyle bakıyor… Geri çekilince de pek taktıklarını sanmıyorum.