Yahoo bu zararlarla fazla yaşamaz

yahoo

Bugün shiftdelete.net’de Yahoo’nun 2. çeyrekte de zarar açıkladığı haberi vardı. 2 yıldır aralıksız zarar etmeye devam ediyormuş. Bu yılki cirosu 1.08 milyar dolar olmuş ve geçen yıla göre %5 daha az bir ciro olmuş. Forum bölümünde konuyu değerlendirmeye açmışlar, herkes Google gibi basit bir arama motoru olmadığı için, her tarafı magazin, haber vs. dolu olduğu için Google tarafından geçilip geride kaldı diyorlar. Bende olayın aslında nasıl geliştiğini kendimce ele aldım.

Öncelikle Google, başarısını sadece arama motoru olmasından önce arama algoritması sayesinde kazandı. Daha zekice düşünen, kullanıcının aslında neyi aramak istediğini anlamaya çalışan algoritması sayesinde insanlar tarafından ilk kullanımlarında benimsendi. Çünkü o zamanlar arama motorları bu kadar aktif değilken herkes tavsiye üzerine ve bilgisayar dergilerinin tanıttığı web siteleri üzerine internette dolanıyorlardı. Örneğin 1999’un Chip dergisi yeni web siteleri kısmında arama motoru olarak Google’dan bahsedince dergiyi alan herkes internette girecek pek fazla site adresi bilmediklerinden hemen orada yazan sitelere girer ve beğendikleri zaman yada başka birinin ihtiacına yarar bi site olduğu zaman hemen çevrelerindekilere bu sitelerden bahsederlerdi. Yani o zamanlar etkin arama motoru, internet arama motorları değil, sağdan soldan duyumlar ve görümlerle öğrenilen web sitelerini yayan insanlardı. İnsanlarda tam bir arama motoru mantalitesi gelişmemiş, hep tavsiyeler üzerine sitelere girlirdi. Ya Ahmet Fenerbahçe’nin web sitesini keşfetmiş, hemen çevresindeki Fenerbahçe’li olanlara o siteyi anlatır, artık herkesin Fenerbahçe için bildiği tek site odur. Bir başkasına rastlayana kadar bilemezler. Birde o zamanlar her sitede faydalı linkler çok modaydı. Herkezin sıkkullanılanları gibiydi. Zaten arabul.com, arama.com, netbul.com gibi siteler hep bu şekille piyasaya çıktılar.

Kısacası lafı çorbaya çevirmeden Yahoo o zamanlar bu hizmeti 1995’ten beri veriyordu ama işte bu siteyi bilenler ve oradan arama yapıldığını bilenler fazla değildi. İşte insanlar yavaş yavaş internetle ve ilk Google’la tanıştıklarında o gelişmiş algoritmasının keyfini görünce herkese tüm arama motoru tavsiyerleri Google yönünde oldu. O sıralarda birde Altavista vardı. Yahoo arama bazında ondan daha iyiydi ama Yahoo, ilk açıldığında da komple bir arama motoru değildi, komplike bir portaldı. Bugün mynet gibi neyse yahoo ilk açıldığında o idi, arama, magazin, haber, ekonomi, spor, mail vs. vs. her şeyi barındırıyordu. Bu kullanıcılarda biraz göz yorgunluğuna sebep oldu. Sadece arama yapmak isteyenler için http://search.yahoo.com/ adresini hizmete alsada, insanlara oraya www yerine search yazmak sanırım bir çin işgencesi gibi geldi.

Yahoo arama motoru olmadan da çok fazla popüler bir site aslında, doğru yönetilse halen bir Google, bir Facebook potansiyeli mevcut. Aslında Yahoo’nun iki bölümündeki sorunlarını çözebilse belki kendini kurtarır, aksi takdirde iflas bayrağını çekmesi kaçınılmaz. Bu bölümlerden birincisi Satın Alma, ikincisi ise ARGE bölümleri. Satın almalar yaparken çok saçma ve zamansız alımlar alıyorlar, proje bölümleri hep gereksiz sektörlerde sadece kendi zevklerini tatmin etmek için projeler oluşturup hizmete aldırıyorlar.

Mesela o yıllarda değeri sürekli yükselen, bir dünya standartı haline gelen Delicious’a 500 milyon dolar civarında bir paraya satın almışlardı. Hadi aldın, niye kendi farkını koymadın, aynen ne ise o yolda devam etti site. 5 sene ellerinde tuttular yok pahasına sattılar. Geocities’i 3.37 milyar dolar gibi, neredeyse yahoonun değerine satın aldılar. Ben böyle bir para versem birşeye, gece gündüz çalışır onu dünyanın vazgeçilmez bir hizmetine dönüştürürdüm. 8 yıl ellerinde öylesine tuttular. Hiçbir atraksyon yok. aldıklarında 10mb’den 15 mb alana çıkarttılar ve taaaaaaaa 2009’da halen 15 mb alan vardı.

Üzüldüğüm o değilde şu veriyorsun bari yap birşeyler be kardeşim, malmısın sen. Diyorlarki yok efendim web 2.0 ile wordpress, drupal, joomla çıkınca kimse geocitiesi iplemedi. Eh be kardeşim cpanelde fantastico’da bile var sen ekleyemedin mi 3-4 tane yazılımı oraya herkes geocitiesine ister wordpress kurup blog açsın, cokasininblog.geocities.com ister joomla drupal kurup portal yapsın, baktı hoşlarına gitmedi kendi kişisel tasarımını atıp standart web sitesi yapsın. Birde kendi domainini ekleme imkanı verdilermi, zamanlada kotaları 1 gbye çektilermi piyasada ne wordpress.com kalırdı nede blogspot.com. Tabi kişisel fikrim bunlar ama o sitenin suratına öyle mal mal bakmaktansa yapılırdı iyi kötü birşeyler dimi ama.

Kısacası yahoo kendi mallığı yüzünden bu hale geldi, Google moogle etkisi hikaye yani.

Birde bu Yahoo tutupta iflas ederse en çok yahoo mail ve flickr’a üzülücem. Aklıma gelmişken ufak bir hatırlatma, ya sanırım ilk 2005 yılıydı, flickr’a ücretsiz kullanıcılar 200 tane fotoğraf ekleyebiliyorlardı, 6 sene geçti şu sayıda bi değişiklik yap be kardeşim. Photobucket, picasa senin yaptığını yapamadımı diye bu afra tafran.

19 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. dinçer

  Adamlar o dönemlerde zarar ederlerken şimdilerde kaar etmeye başladılar, lakin anlamadığım neden google gibi büyük bir firma varken yandex çıkıyor 🙂

  1. isa koç

   Sanırım yakında arama bölümlerini Yandex’e satabilirler.

 2. Cem

  Yazını baştan sona okudum, kesinlikle haklısın. Yahoo’nun ar-gesi işe yaramıyor 🙂

  1. isa koç

   Aynen, neredeyse Yahoo mail ve Yahoo arama motorundan sonra hiçbir şey üretmemiş gibiler, sadece arada bir satın almalar var ama geliştirme yok maalesef. Geliştirmeye çalıştıkları bir iki şeyide biraz deneyip kesin olarak kapatıyorlar.

 3. Mersin Web Tasarım

  Ben Yahoo’yu Türkiye’deki Mynet’e benzetiyorum. Tam tersi de olabilir. Bence Portal mantığı ile kaybetti. Tabi aramada Google gibi iyi sonuçlar verseydi fark bu kadar açılmazdı. Şuan arama konusunda ne yaparsa yapsın kolay kolay aradaki farkı kapatamaz… Yeni servisler koymalı ve farklı olmalı…

 4. Fragman İzle

  Yahoo güzel bir arama motoru ama Google nin algoritması birazda gelişmiş ama google arkadaşın dediği spamlarla dolu. Güzel bir algoritmaya sahip arama motru yok suan

 5. Phython Master

  Steve Jobs : Arama motoru işine girseydik bugün Google olmazdı!

 6. Phython Master

  Yahoo’nun Arama Motoru gayet gelişmiş ve algoritması gerçekten iyidir.

  Yapılan Testler ve Mühendis görüşleri doğrultusunda

  Yahoo Arama Motoru Google’dan daha iyi durumda….
  Google daha Spamlarla bile başa çıkamıyor… hergün görüyoruz için boş olan siteler sıralamalarda çıkıyor tıkladığımızda bu sitede bu içerik yok deniyor ve zamanımızı çalıyor. işte yahoo bunları asla yemez. yahoo arama motoru kandırılamadığı için bu insanların işine gelmiyor… Yahoo Arama Motoru ve Botu Google sisteminden çokdaha akıllıdır. Siz sanıyor musunuz ki Google arama motorunda kaç yıldır geliştirme ve özelleştirme yapmadı. Google daha çok başka sektörlerle uğraşıyor.

 7. Phython Master

  Merhabalar, Yahoo basit bir site değil ki 5 milyar dolar zarar etse bile batmaz. çünkü yahoonun okulları ve işletmeleri mevcut.

  Yahoo sanal olarak geride kalmış olabilir ama realde gayet başarılı.
  Google Algoritması , Yahoo’dan daha iyi değildir ki testleri bir araştırın görürsünüz. Microsoft’un Bing’i yükselişte olduğu için yahoo ve google ilerleyen günlerde zarar etmeye devam edecektir.
  Ayrıca google Asyada en çok kullanılan arama motorudur.
  Amerikada Yahoo %39 , Bing %11, Google %50 google geçtiğimiz sene %64 iken bu sene 50 ye geriledi ve büyük zarar etti. Google Facebook ile uğraştığından Bingi unuttu. ayrıca Facebook’un arkasında Microsoft var. Google Android 3’ün güvenlik açıkları ve önemli sistem hataları yüzünden tercih edilmemesi, firmaları Windows’a yöneletti. şuan sandığınız gibi tek zarar eden Yahoo değil, Google’da zarar etti. bu seneden karlı çıkan Microsoft oldu. şu konuda size katılıyorum, Yahoo kötü yönetim yüzünden bu kadar çok geriledi. yoksa Google ile rahat başa çıkabilirdi.

 8. Okey

  Güzelmiş

 9. N.Narda

  Birikimlerinizi paylaştığınız bu site için teşekkürler.

  Fazla değil hiç donanım-yazılım bilmeyen birisi olarak, google’ın kesinlikle müşterisinin neyi aradığına daha önem verdiği için öne geçtiğini düşünüyorum,arama motoru konusunda. Önceden tek yahoo vardı, mecburduk ,yetersiz olduğunu görürduk çoğu kezinde.

  Hala böye yetersiz yahoo, sizin de dediğiniz gibi rekabeti bırakmış gibi:)

 10. Mertjoo

  Yahoo diğer popüler siteler gibi değil. Web aleminde yahoo satın almalarıyla buralar gelmiş tam bir ekip oluşturamamış ve internette ağ gibi yayılmak yerine sadece yükselmeye endexlenmiş bir oluşum. Seo smo gibi kavramlardan uzak kalan bir site. Yakında kapatacağını düşünüyorum. Büyük bir hamle olmaz ise tabii.

 11. detay hoca

  yahoo nun arama motorunu sevmem ama sizin de dediğiniz gibi mail arayüzü çok harika 🙂

 12. Bizim Yenge

  google 2 şey iler göürmüştü 1 algoritması 2 beyaz sayfa

 13. Burak K.

  Yahoo’nun iflasının sizi üzmesi değil sevindirmesi gerekir. Yahoo iflas ederse şayet yahoonun hizmetlerini ya google yada microsoft alacaktır. Ben bunun google tarafından gerçekleştirileceği görüşündeyim. 2 yıl önce yahooyu almak için teklif sunmuş fakat teklifi red edilmişti.

  1. isa koç

   Yahoo’yu Google değilde Microsoft almakta çok ısrarlı. Ben 2004’ten beri Yahoo maili kullanıyorum. Bana göre en iyi mail paneline sahip. Eğer Microsoft alıcak olursa bu paneli tamamen değiştirip Hotmail’e çevirme riski var, bu da benim en sevdiğim şeyi mahveder. Ama ki Yahoo maili değiştirmek yerine Hotmail’i Yahoo maile çevirirse bu çok sevindirici olur.

 14. cem

  hocam rica etsem bir davetiye de ben alabilir miyim mümkünse?

 15. isa koç

  Kesinlikle.

 16. büyük iskender

  yahoo yanlış insanların elinde, ama zarar etceklerni sanmıyorum. siteyi kapatsalar, açıldımı diye bakmaya gelen insanlar bile onlara ciro yaptırır…