Yandex.Disk Nedir?, Nasıl kullanılır?

Yandex’in bulut dosya depolama servisi.  Piyasada ne kadar bulut uygulaması olursa olsun gene de Yandex.Disk’i kullanmayı borç biliyorum.

Google drive, box, dropbox vs, şu anda fasa fiso. Ben bir Yandex Disk’i birde Microsoft’un yeni yazılımı OneDrive’ı kullanuyorum. Aslında OneDrive’ı kullanmamın en önemli sebebi Yandex Disk’in web sitesinden dosyaları bazen çok ağır indiriyorum. Yani bazen Yandex.Disk çok ağır çalışabiliyor.

Onun dışında hizmetinizden fazlasıyla memnunum, yalnız Yandex’ten bir isteğim var. Bu oto senkronizasyonu biraz daha geliştirsin. Mesela benim en çok istediğim şey telefonumda, atıyorum “dosyalarım” adında bir klasörüm var, tutucam disk.yandex.com.tr’de olan dosyalarım isimli klasörü bir birine eşleştiricem ve telefonum da ya da bilgisayarım da o klasörün içine ne atarsam atayım format türlerini de seçicem mesela sadece foto, video ve sıkıştırılmış dosyaları otomatik olarak disk.yandex.com.tr’deki eşleştirdiğim klasöre yükleyecek.

Yani benim seçtiğim klasördeki seçtiğim dosya formatlarını otomatik olarak disk.yandex.com.tr’deki eşleştirdiğim klasöre internet bağlantısını görür görmez yükleyecek. Böylece işim ve evimde lazım olan önemli dosyalarım her zaman yanımda olmuş olacak.

yandex-disk-ucretsiz-bulut-depolama-servisi

Yandex.Disk üye olan herkese 10 GB ücretsiz bulup depolama alanı veriyor ve Davet ettiğiniz arkadaşlarınızdan üye olan kişi başına 500 MB ek alan veriyor. Yandex.Disk’in bilgisayar için Mac OS, Windows işletim sistemleri için çıkardığı uygulamalarının yanı sıra Windows Phone, Android ve iOS telefon işletim sistemleri içinde çıkardığı uygulamlar var, ayrıca akıllı tv’ler içinde uygulamaları var. Bu uygulamaları da deneyimlediğim kadarıyla en iyi performans veren bulut uygulamaları arasında, kullanımlarıda oldukça basit.

Yandex.Disk’e kaydol

Yandex.Disk’in teknik özelliklerini inleyecek olursak

  • Mp3: yüklenilen mp3’leri indirmeden dinleyebiliyorsunuz, hatta klasördeki tüm mp3’leri playlist gibi sırasıyla çalıyor.
  • Fotoğraf: Fotoğrafları, gelişmiş fotoğraf düzenleyicisi ile profesyönelmiş gibi düzenleyebiliyorsunuz. Mesela fotoğrafta kırmızı renkte çıkmış göz renkleri tek tıkla düzelten özelliğinden, fotoğrafları kırpmaya, fotoğraf boyutlarını yada yönünü değiştirebiliyorsunuz. Fotoğrafların üzerine çeşitli düz ve janjanlı yazılar yazabiliyorsunuz. Fotoğraflara blur denilen kişiye yada detaya odaklanmayı artıran pus efekti verebiliyorsunuz. Ayrıca instagram benzeri birkaç renklendirme efekti ile çerçeve ekleme efektide mevcut. Kısaca bulut hizmetleri arasında gördüğüm en gelişmiş online fotoğraf düzenleme sistemine sahip.
  • Video: Yüklü olan video dosyalarını indirmeden izleyebiliyorsunuz.
  • Sürekle-Bırak: Dosyaları yada klasörleri bilgisayardaki gibi sürükleyip ordan oraya taşıyabiliyorsunuz ve bilgisayardan Yandex.Disk’inize sürükle bırak yöntemiyle dosya yükleyebiliyorsunuz.
  • PDF, Word, Excel, Powerpoint: Biliyorsunuz ki işyerlerinin işlerinde en çok kullandığı belge formatları PDF, Word, Excel ve Powerpoint’dir, Yandex.Disk bu formatların içeriğini rahatça görünlüleyebiliyor ve dilerseniz kurulu yazıcınıza rahatça çıktı gönderebiliyorsunuz.
  • Çeşitli Formatları Görüntüleme Desteği: Birçok bulut servisi sadece ofis doyalarını ve pdf dosyalarını görüntüleme imkanı sunarken Yandex.Disk Photoshop’un PSD, illustrator’un AI, EPS, Corel’in CDR gibi çok az bulunur bir kalitede görüntüleme desteği sunuyor. Örneğin çoğu yerde bir bilgisayarda Photoshop, illustrator, CorelDraw kurulu olması çok zor, ama olduda size bu formatlarda bir dosya gönderirlerse bu programları indirmeye gerek kalmadan içinde nasıl birşey varmış diye Yandex.Disk sayesinde çok rahatça görüntüleyebiliyorsunuz. Ayrıca Zip, Rar, Tif, Png, Gif gibi bilindik birçok dosya formatınıda görüntüleyebiliyor.
  • Sınırsız Download: Yandex.Disk’in ücretsiz dosya yükleme alanı 10 GB fakat indirmede sınır yok.

Yandex.Disk’in nasıl kullanıldığını bu videodan inceleyebilirsiniz

Düşüncelerinizi paylaşın

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~