Yandex Kurumlar Mail Hizmeti Kurulumu ve Kullanımı

Yandex Kurum hesap yönetim paneli görüntüsü
Yandex Kurum hesap yönetim paneli görüntüsü

İnternet sitesi olanların en büyük dertlerinden birisi güzel bir domain adresi sahibi olabilmenin dışında kaliteli ve devamlılığı hosting bulmak. Ama ondan da önemlisi bu hosting hesapları arasında gerçekten kaliteli bir mail yazılımı bulmak. Neredeyse bütün hosting firmaları ücretsiz diye Horde, Roundcube veya SquirreMail gibi server mail yazılımlarını kullanır. Bunlar görünüş itibariyle çok tipsiz, özellik itibariyle neredeyse 90ların mail alt yapısına sahip e-posta yazılımlarıdır. Yıllardır kendilerini çok düşük derecede geliştirdiler. Zaten kurumsal firmalar webhosting yada sunucu hizmetlerinde ayriyetten kaliteli mail hizmeti veren bir kurumdan ayrı bir mail webhosting hizmeti satın alıp kullanmaktalar. Mail hosting ücretleride firmalar için ciddi bir kürfet oluşturmaktadır.

Bu kaliteli mail alt yapısını eskiden Google Apps altında Gmail ve Domain.Live alında Hotmail hizmetleri veriyordu. Gmail önceleri bir domain eklemeye izin veriyor ve bunada 500 adet mail adresini ücretsiz olarak eklettirip kullandırıyordu, zamanla eklenebilen mail adresi sayısını düşürdü ve en sonunda ücretsiz hizmeti durdurup (eski alanlar devam ediyorlar) tamamen paralı mail hizmetine geçti. Hotmail’de 500 adet mail hesabı eklenen Domain.Live hizmetini uzun süre verdikten sonra birden bire anlamsız bir şekilde tüm ücretsiz mail hizmetini durdurdu. Hatta bu da yetmiyormuş gibi hali hazırda daha önceden eklenmiş hesaplarıda iptal etti. Tek yaptığı iyilik o ekli mail hesabını yeni bir @hotmail.com yada @outlook.com mail hesabı açıp ona devrettirme hizmeti oldu.

Yandex Kurumlar kendi domaininizi ekleyebileceğiniz ücretsiz mail altyapısı

İşte geçmişte Gmail ve Hotmailin verdiği bu hizmetin çok daha gelişmişini Yandex veriyor. Bunları maddeler halinde sıralamak istesek;

 • 1 Yandex hesabıyla sınırsız domain ekleme: Gmail ve Hotmail’de tek bir üyelik altında sadece 1 domain eklenebiliyordu, her domain için ayrı ayrı üye olmanız gerekiyordu, Yandex Kurumlar mail hizmetinde ise incelediğim kadarıyla böyle bir sınır yok. Yani sınırsız domain ekleyebiliyorsunuz.
 • Tek Domaine 1000 adet mail hesabı ekleme ve artısı: Gmail’de tek domaine ilk zamanlar 500 adet ve daha sonralarında 50, 10 vs. adet şeklinde azaldı. Hotmail’de 500 adet mail hesabı ekletiyordu. Yandex’te ise bir domaine tam 1000 adet mail hesabı ekleyebiliyorsunuz. 1000 adet mailiniz dolarsa üzülmeyin http://feedback.yandex.com.tr/kurum yada https://contact.yandex.com.tr/kurum/ iletişim sayfalarından mail hesabı kotanızı ücretsiz artırma talebi vererek artırabiliyorsunuz.
 • Varsayılan Mail Hesabı: Bu özellik Gmail’de mevcuttu ama Hotmailde yoktu. Yandex Kurumlar mail hizmetinde de mevcut. Ne işe yarıyor derseniz, domaininize henüz eklenmemiş mail adresine bir mail gönderilirse bu maili varsayılan mail adresinize yönlendiriyor. Böylece hiçbir maili kaçırmamış olabiliyorsunuz.
 • Eş alan adı: Gmail’de bu özellik yoktu, Hotmail’de zaten var demek hata. Yandex Kurumlar Mail’de işte bu özellik mevcut. Diyelimki birkaç tane domainiz var isakoc.com, isakoc.net, isakoc.org tabi bunlar başka isimlerde de olabilir. Siz her birisini ekleyip bunları seçtiğiniz bir ana domaine eş alan adı olarak entegre edebiliyorsunuz. Böylece bir tanesinde oluşturduğunuz mail hesabı aynı zamanda diğerlerinde de oluşturulmuş oluyor.
 • Eş posta kutusu: Gmail’de yok, Hotmail’de de yok. Eklediğiniz bir Yandex kurum mail hesabınıza başka mail hesaplarıda entegre edebiliyorsunuz. Örneğin isakoc(et)isakoc.com isimli bir mail hesabınız var, biz buna iletisim(et)isakoc.com mail adresinide eş adres olarak ekleyebiliyor ve tek mail altından ikisinide kullanabiliyorum. Bu sayı istediğin kadar arabiliyor.

Yandex Kurumlara Domain ekleme ve Ayarları Videosu

Sizlere Yandex Kurumlar mail hizmetine nasıl bir domain eklenir, mx ve doğrulama ayarları nasıl yapılır, mail hesapları nasıl açılır, eş eposta hesapları nasıl eklenir, eş alan adları nasıl oluşturulur hepsini bir video hazırlayarak anlattım. Aşağdaki videoyu izleyerek tüm bu ayarları kolayca yapabilirsiniz.

74 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Faruk

  Merhaba, ben 1 sene önce sitem için kurumsal mail açtım. Herşey güzel hoş ama hosting 3 defa değiştirdim mail sistemim de çalışmıyor ve alanadı yöneticisi yandex maili de hatırlamıyorum. Bir sorun var aslında webmaster toolsda kullandığım mail ile aynı olması gerekiyordu aldığım kurumsal mailin ana yönetici maili ama değilmiş heralde bir arkadaşta baktı farklı bir maile kurmuşsun diyor.

  Elimde destek@siteadı.com mail var giriş yapabiliyorum ama bunu açarken kullandığımız ana mail adresi yok ortada. Tüm yandex hesaplarımı denedim bunlardan biri değil heralde yada ben anlamıyorum. Ana mail hesabını nasıl bulabilirim acaba ?

  1. isa koç
 2. Gong Endir

  Merhaba bir sorum olacak, @alanadi.com uzantili mailimizi yandex e taşıdıktan sonra diyelimki hosting süremiz bitti ve sitemiz kapandı fakat alan adı süremiz bitmedi ve kullanmaya devam ediyoruz. Açtığımız mailleri yandex üzerinden kullanmaya devam edebilirmiyiz ?
  Teşekkürler

  1. isa koç

   Evet. Domain süreniz bitmese, hosting süreniz bitse bile kullanmaya devam edersiniz. Fakat bu hosting üzerinden yaptığımız MX ayarları ve CNAME ayarlarını domain aldığınız firmaya iletip, oradan da yaptırmanız lazım. Çünkü maile yönlendirme ayarları Hosting’de olunca orası kapandımı işlev iptal olur.

 3. Alihan Bilgiç

  İsa Bey Merhaba,

  Öncelikle bu güzel içerik için teşekkürler. Her şeyi doğru biçimde yapmama karşın kendi plesk panelimde oluşturduğum info@alanadim.com maili var. Yandex üzerinde de daha önceki mailleri buraya taşıyorum ve info@alanadim.com olarak alıyorum. Fakat hiçbir şekilde mailler Yandex tarafına ulaşmıyor, hep mailEnable kısmına gidiyor. Fakat Yandex içinden ben başka yere mail attığımda gidiyor. Plesk üzerinden oluşturduğum mailEnable ile çalışan adresi sildiğimde, info@alanadim.com adresine mail gidemediğine dair posta dönüşü alıyorum. Nasıl bir çözüm önerirsiniz?

  1. isa koç

   Merhaba, Plesk Panelindeki önceki MX ayarlarını sildin mi?

 4. Musa

  Merhaba. Ben anlatımlarınız ile işlemi başarılı bir şekilde tamamladım. Teşekkür ederim. Ancak ufak bir sorunum var mail attığımda direk info@sirketadi.com olarak gidiyor posta ben isim koymak istiyorum karşı tarafta gönderen kişi İsa KOÇ olarak çıkacak mesela bunu nasıl yaparız çok kurcaladım bulamadım.

  1. isa koç

   Kullanmak istediğiniz mail adresini oluşturduktan sonra ki oluşturmuşsunuz, https://mail.yandex.com.tr/?uid=1130000012929027&login=info#setup/sender bu sayfaya gidin. Linkten ulaşamazsanız mail.yandex.com.tr giriş yaptıktan sonra sağ üstte yer alan dişli simgesine tıklayın, oradan kişisel bilgiler, imza, resim yazan yere tıklayın. Adınız yazan yere yazacağın isim soy isim vs. karşı tarafa giden maillerde o şekilde görünecek.

 5. Karşıyaka Beko Servisi

  Firmamız için denemeyi düşünüyorduk.Fakat detaylı anlatan bir makale veya videoya ulaşamıyorduk.Yazınız gayet açıklayıcı ve yalın , teşekkür ederiz.

 6. Eren Kaan

  Merhaba
  İsa bey web sitemin kurumsal maillerimi yandexe aktarmıstım. bunun için kendi sunucumda mx kaydı ve cname kaydı falan oluşturup siteyi doğrulayıp bunu sorunsuz halletmiştim.

  Şu an için ise Web sitesi kullanmayan sadece domain ve o domaine bağlı mailler yandexte çalışacak ve ben web sitesini resellerimden silmem gerekiyor. Lakin host firmamın domain dns ayarları saklama hizmetini durdurmuş. Bunu kullanarak dsn leri ve ayarları saklayamıyorum. Silsem mail alıp veremeyecek.

  Host firmam ise bana madem web sitesi kullanmayacak sadece mail kullanacak domainin dsn ayarlarını yandexe yönlendir sorun kalmaz dedi. Bende domain dns ayarlarından kendi sunucu dns lerimi silip yandexin dns leri olan:

  dns1.yandex.net ve dns2.yandex.net e yönlendirdirm. Mail alıp vermeyi denedik sorun yok.Lakin hala kendi sunucumdan siteyi silmekte tereddüd içerisindeyim.

  1. Böyle bir çözüm gördünüz mü ?
  2. direk dns leri yandex e yönlendirince mx ve cname kayıdları otamatik geçiyor mu?

  Teşekkür ederim

  1. isa koç

   Evet. Madem sadece mail için kullanıyorsunuz direk domain dns adreslerini yandex olarak ayarlarsan ek ayarları da yapmak zorunda kalmadan direk kullanabilirsin. Kendi sunucunuzdan silmeniz gereken dosyaları silebilirsin. Çünkü dns değiştimi artık sunucunuz ile bir bağı kalmadığı için oranın bir önemi kalmıyor.
   Yinede yandex’e alan adı dnslerini nasıl yönlendirmem gerekiyor diye bir konu var orayı tekrar inceleyebilirsin. Aynı şekilde ayarlamışsan sorun yoktur.

   https://yandex.com.tr/support/kurum/delegir.html

 7. expatriate

  Merhabalar,
  Yandex oldukça kolaylık sağlamış bize ama bir konuda henüz sonuç alamadım. O da kullanıcılara verdiğimiz mail adreslerini kendi domainimiz üzerinden girerek kullanmaları.
  https://mail.yandex.com üzerinden değilde https://mail.domainadım.com adresinden giriş yapmalarını istiyorum. Bunun için Cname kaydını düzenlemek gerekiyormuş. Bir kaç deneme yaptım ama https://mail.domainadım.com adresine girdiğimde Bağlantınız gizli değil
  Saldırganlar mail.domainadım.com üzerinden bilgilerinizi çalmaya çalışıyor olabilir uyarısı veriyor.
  Bu cname ayarının doğrusu nasıl olmalı ?
  Bu işlem için yapmamız gereken extra bir işlem var mı ?

  Saygılar.

  1. isa koç

   Domaininiz de SSL sertifikası istiyor. Onda yapabileceğimiz başka bir şey yok.

 8. tunder

  hocam merhaba anlatımlar için teşekkürler gerçekten çok yararlı, benim sorum şu, kurumsal bir mail hesabı açtım mailleride kullanıyorum ancak yeni bir mail açmak istediğimde bir türlü açamıyorum videolardaki gibi bir ekleme bölümü yok yeni bir hesap nerden ekleyebılırım? başka biri daha aynı durumda kalmış ancak anlattığınızdan ta bişey anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim?

  1. isa koç

   Mail gönderiyor olabilirsiniz, ama sizin o adresinize mail geliyor mu? Eğer gelmiyorsa henüz eklediğiniz ayarları aktifleştirmemişsinizdir. Aktifleşmeyince ek hesaplar ekleme kısmı görünmez. Dilerseniz kurumlar mail yönetim sayfanızdan bir iki ekran görüntüsü yollayın bana.

 9. Hakan

  Merhaba, alan adımızın dns adreslerini yandex’e yönlendirerek kurumsal mail hizmetini kullanıyoruz. Bugüne kadar web sitemiz yoktu yalnız şuan web sitesi ihtiyacı var. Mail hizmetini yandex te almaya devam ederek web sitesini herhangi bir hosting firmasından yayınlayabilirmiyiz? Teşekkürler..

  1. isa koç

   Evet yapabilirsiniz. Sadece hosting alınca domain dnslerinizi yeni hostinginize yönlendirip ardından video da anlattığım gibi hostinginizden mail MX ayarlarınızı yapmanız gerekmekte.

 10. ss

  merhabalar benim sorunum daha once yandex kurumsala baglı olan bır sıtenın sorumlu kısısı oldum adamda kendı tarafından mailleri sildi ve siteyi ben nic.tr den sorumlu değişikliğiyle aldım.ama ben yandexe kayıt yapmaya gelınce bu zaten kayıtlı dıyor sorun 1 haftadır devam edıyor destek te alamadık bu konu hakkında fıkrınız varsa benı bılgılendırırsenız sevırınırırm

  1. isa koç

   Yandex kurumsala hangi yandex hesabı ile eklenmişse onu da o kişiden almanız gerekir. Nic.tr’den sorumlu değişse bile yandex ayarlarına bağlı olmaz.

 11. ss

  Merhabalar.Ben http://www……com.tr alan
  adının sorumlu kişisiyim. Daha once sorumlu kişi başka bir kişiydi alan adı sahibi siteyi benım devralmamı istedi ve sorumlu değişikliği bağladığı için ben şu anda yeni maillerimi açıp yandexe bağlayamıyorum . “”Bu alan adı, zaten başka bir kullanıcı tarafından
  bağlandığından ve bu alan adıyla e-posta hesapları oluşturulduğundan bağlanamıyor.”” Diye bir hata alıyorum . eski sorumlu ile görüştüm adam sildim diyor ama sorun hala aynen devam edıyor
  bana yardımcı olur musunuz .

 12. Erdem OFLAZ

  hocam bilgi için teşekkür ederim, takipteyim

 13. betül

  Yaklaşık iki yıldır web sitelerim için Yandex Mail hizmetini kullanıyorum. Şimdiye kadar hiçbir sorunla karşılaşmadım gerçekten güzel bir hizmet. Daha önce Google’da kurumlar için mai hizmetini ücretsiz veriyordu sonra ücretliye çevirdiler umarım Yandex böyle bir atağa kalkışmaz. Çünkü başka doğru düzgün alternatif yok. Yazınız için teşekkür ediyorum, kurulum gayet güzel anlatılmış.

  1. isa koç

   Bende güzel yorumunuz için size teşekkür ederim.

 14. esra

  Merhabalar,

  Yandex mailde oluşturduğum 10 tane mail hesabım var. bu mail hesaplarını herkes tek tek kulanabiliyor. Fakat ben 11 inci mail hesabının tüm mail hesaplarını görebilmesini istiyorum. Yani bir yönetici mail gibi. a maili, a ya b ye c ye gelen ve giden mailleri görebilsin. bunu nasıl yapabilirim.

  1. isa koç

   Bu ayar yok maalesef.