Yeni Bloglarım

Blogspot (blogger) bizim gibi birçok kişisel uğraşını insanlarla paylaşmak için büyük bir nimet. Birçok konuyla ilgilendiğim için bir site açmak istediğimde domaine ayrı para hostinge ayrı para vermek geçmişte oldukça belimi büktü. Daha önceden 2004’te mimarsinan.org isimli bir web sitesi açma girişiminde bulundum hosting domain tasarım maliyeti, site içeriği için araştırma kitapları derken 1000 liradan fazla para harcadım ama sonra kredi kartım olmadığı ve o anda biraz benim boşvermem birazda çevreden gereken desteği göremeyerek ismin süresi doldu ve harcadığım 1000 lira 10 lira için çöpe gitti, proje gerçekleşemedi.

Vidyo sitelerinin rağbet göremeye başladığı 2004’lerde birde vidyoo.com isimli bir domain aldım 2 yıl kaynak araştırdım ama buda sonuçsuz oldu isim boşa gitti. Yine haberr.com isimli bir site açma planına girdim bu süreçte hala yıllık paralarını ödüyorum ama geniş çaplı bir hosting kiralayacak ve scriptleri ile haber ajansı paralarını ödeyecek kaynak oluşturamadığım için hizmete sokamadım. Mesleğim gazete tasarımcılığı olduğu için bu işi açmayı hala hayal ediyorum. Yine mezun olduğumuz lisenin bir portalını açtım duvargrubu.com ama masraflar bel bükünce oda kapandı gitti. Artık aradan geçen 5 yıl içerisinde iyice öğrendimki bir projen varsa ve masraflarını karşılamayacak durumdaysan boşa birçok isme ve hosta para harcamayın. Blogger gibi ücretsiz hizmetlerde aynı kalitede hizmeti size ücretsiz olarak sunmakta bu yüzden burada bu denemenizi yapın. Böylece tutmasa bile cebinizden para çıkmaz.

Bende buna mütabıken http://mizah-turk.blogspot.com bloğunu açtım 2008’de. Oldukça rağbet gördü ve en azından yıllık isim parasını çıkarıcak kadarda para getirmeye başladı. Bende bunun vediği güvenle www.mizah-turk.com domainini alarak bu hizmeti resmi olarak devreye soktum. Aynı süreçte http://cakmablog.blogspot.com isimli bloğu açtım 2008 sonlarında oda rağbet görünce bir hosting ve isim alarak www.isakoc.com bloğunu hizmete soktum. Şimdi yeni projelerim olan Yeşilçam filmlerinin tanıtım ve fragmanlarını hazırlayıp yayınlayacağım http://yesilcamcafe.blogspot.com ile Video Klipleri yayınlayacağım http://seyyahblog.blogspot.com bloglarını hizmete soktum. Bakarsınız onlarda başarıya ulaşır ve harcayacağım paraları ve emekleri çıkaracak seviyeye gelir.

Sizlerde bu sebeple bolca domain alıp bigün birşey yaparım hem boşuna binlerce lirayı çöpe atıp israf etmeyin hemde gerçekten o isim ile ciddi hizmetler sağlayacak projeleri olanların emeklerine engel olmayın.

3 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Seyyah Blog

  Seyyah blog adresini görünce bir an şaşırdım çünkü o şu an benim sitem 🙂 Sanırım önceden almıştınız bu alan adını…

  1. isa koç

   Evet, o zamanlar almıştım bu adresi, kısa bir süre deneyip vazgeçtim sonra. 🙂 Geçenlerde aklıma geldi benim böyle bir blogum vardı bir ara diye girdim baktım yerine başka binalar dikilmiş 🙁 Ama sende iyi iş çıkartmışsın orada. Tebrikler.

 2. miraç türkdeniz

  Yazılarınız için teşekkürler elinize sağlık.