Yıllık Faaliyet Raporunda Olması Gereken Bilgiler

Bir şirketin, yatırımcılar, bankalar ve devlet nezdinde hangi aşamada ve seviyede olduğunu belli ettiren şey, yıllık olarak düzenlenen faaliyet raporudur. Daha önceleri bu işin biraz daha esnek tutulduğu biliniyordu ve bu da bazı şirketler tarafından olmadık bilgilerle hazırlanarak sunulmasına neden oluyordu. Ancak geliştirilen kanun ile birlikte artık bazı bilgiler istenmiyor, istenen bilgilerde de şeffaflığın olması zorunlu koşuluyor. Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişikliğe göre hazırlanan raporun temeli finansal değerler üzerinedir. Yani şirket raporu hazırlarken finansal değil, finansal olmayan risklere yer vermelidir. Mesela yıl içinde yapılan işlem hacmi, yıl içinde şirketin dışarıya yönelik yaptığı harcamalar ve bu harcamalar karşısında aldığı verim gibi tüm finansal olmayan ve risk barındıran durumlara yer verilmesi istenmektedir. Tabi bu diğer bilgilerin gereksiz olduğu anlamına gelmiyor. Zira faaliyet raporu hazırlarken birçok ince detaya yer vermek ve hazırlarken sade, anlaşılır, kafa karıştırmayan bilgilere yer verilmesi de gerekiyor. Faaliyet raporunun anlaşılır dille yazılması, hem kurumlar, bankalar açısından hem de devlet açısından önemlidir. Bu yüzden son yıllarda rapor hazırlayan şirketlerin çoğunun hazırladıkları raporlar olumlu sonuçlanmamış ve yeniden düzenlenmesi talep edilmiştir. Peki, doğru bir rapor hazırlamak için nelere dikkat etmek gerekir? Elbette bu sorunun cevabını basit bir şekilde vermek mümkün değildir. Zira şirketlerin yıl içinde yaptıkları tüm işler ve finansal değerler, finansal olmayan ve risk barındıran durumların net şekilde aktarılması ve yazı diline dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun da doğrusu kendi başına bir uzmanlık alanı olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Yazım dili raporda önemlidir

Herhangi bir alanda rapor hazırlamanın nedeni, insanlara veya ibraz edilen yerlere şirket ile ilgili bilgi vermektir. Dolayısıyla anlaşılmayan, teknik tabir kullanılan, yalınlık ve sadelikten uzak kullanılan kelimelerin raporda yer alması kafa karışıklığına neden olduğu için geçerliği de tartışma konusu olmaktadır. Fakat bazı şirketler, daha çok teknoloji odaklı çalıştıkları veya faaliyetlerinin teknik anlamda daha zengin olmasından dolayı teknik dil kullanmak zorunda kalıyorlar. Bu şirketler de kullandıkları teknik tabirlerin açıklamalarını yazmak zorunda oldukları gibi mümkün mertebe kullanmamaya dikkat etmek zorundadırlar. Şüpheye yer verecek kelimelerin kullanılması, raporda kafa karıştırıcı satırların olması, gereksiz yere uzatılan kelimelerin olması gibi birçok olumsuz durum, yönetmenlik hükümlerine aykırı olduğu için hazırlanan raporun iade edilmesi durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden yıllık faaliyet raporu hazırlanırken kullanılan dile ve üsluba çok fazlasıyla önem vermek gerekiyor. Raporların hazırlanmasının en büyük nedeninin mali değerler üzerinde yapılan değerlendirmelerin net ve tahmine açık olmasıdır. Bankalar, kurumlar, bireysel ve kurumsal yatırımcıların bir şirkete dışarıdan destek verip vermeyeceğine, varsa şirketin hisselerini satın almasına olanak sağlayan raporda anlatılan mali değerlerin net ve kafa karıştırıcı olmaması gerekir. Çoğunlukla yanlış dil ve olmaması gereken değerlerin anlatıldığı raporların kabul görülmediğini bilmek gerekiyor.

Faaliyet raporu için doğru adres

Her işin bir uzmanı olduğu gibi uzmanlık alanında pişmek, yetişmek ve deneyim kazanmak da önemlidir. Şirketler, sadece yılda bir defa hazırlanması gereken faaliyet raporu için ek olarak personel çalıştıramazlar. Bu işlemi ya kendi başlarına yaparlar veya bu konuda yeteri donanıma sahip olan kurumlardan destek alarak yaparlar. İkinci seçeneğin daha etik olduğunu belirtmek gerekiyor. Çünkü işlerinin tamamen bu olması, hangi konularda nelere dikkat edilmesi gerektiğini iyi bilirler. Bu yüzden

herhangi bir risk almamak ve doğru şekilde hazırlanmış bir rapor sunmak için alanında deneyimli olan kurumumuz ile https://www.finarkurumsal.com/faaliyet-raporu/ sayfamızdan iletişime geçerek isteklerinize en iyi şekilde cevap bulabilirsiniz.

Düşüncelerinizi paylaşın

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~