Yiyeceğimiz yeni kazığın adı .TC

4 yılı aşkındır bir tane .TC uzantılı domainim var. İsimtescil.net ve Godaddy’de yıllardır 29 dolar civarı olarak satılıyordu. Ben İsimtescilden aldım. Fiyatının 29 dolar civarı olması bile çok geliyordu. Ama yinede işime yaradığı için o parayı veriyordum. En fazla 5 yıl süresi uzatıldığı halde 145 civarı doları taaak diye basmak zor bişeydi, daha doğrusu birde bu parayı ödemek parayı sokağa atarım gibi geldiği için hep 1 yıl 1 yıl uzattım şimdiye kadar.

Açıklama: Fiyat bilgisinde düzeltme yapıldı. 25 Dolar değil 29 Dolar civarındaymış.

Bugün bi domainle ilgili işlem için İsimtescil’e girdiğimde .TC alan adı Türkiye’den doğuyor yazısını görünce umursamaz bi tavırla noliyo la orda diyip girdim habere. Şimdi eski sahibi İngiliz olan AdamsNames şirketini satın alan Alman kökenli INTERSTATE şirketinin Türkiye’de kurduğu TCNET Internet Şirketi tarafından bu hizmeti Türkiye’ye özel dağıtmaya karar vermiş. Sitesindeki basında biz haberlerine bakınca haber sitelerimizin ve basılı medyanın editörlerinin ne kadar saf olduğunu görüyorum. Tamamı müjdeee müjdeee atomun parçalanmasından sonraki en büyük gelişme gibisinden duyurmuşlar.

Be saf kardeşlerim, adamlar resmen bizi yemeye gelmiş, siz bayram ediyosunuz. TC domaini yıllardır herkes istediği gibi hiçbir belge ve isim kısıtlaması olmadan 29 dolar civarına ve istediği domain firmasından satın alabiliyorlardı, şimdi ne gibi bir yenilik olduki milletin uzun zamandır unuttuğu bu uzantıyı bize yeni bir ürünmüş gibi sunuyorcasına översiniz.

Hadi diyelim adamlar sadece bizim ülkemizde tüm satışının vergisini verecek şekilde firma açtıııı. E o zaman 29 doların KDV’si 40 dolarmı eder?

Evet, yıllardır 29 dolar civarına aldığım domaini şuanda isimtescilde 65 dolardan satıyorlar, o da genele açıldıktan sonraki fiyatı. Yahu bu yabancı firmalar bizim halkın bizim basın bu kadar kolay keklendiğimizi ne ara öğrenmişler.

Hadi onuda geçtim, yıllardır hem milyon dolarlık firmalar, hem de sokaktaki sade vatandaş 29 dolar civarından .TC domainleri satın alabilirken şimdi ise aşağıdaki gibi bir fiyat tablosu çıkarmışlar. Sanki herkes ya biri şu TC uzantısını alıp fiyatına bindirip bindirip bize satsada bizde sıraya girsek diyormuş cinsinden fiyatlarla.

Kayıt Dönemleri ve Ücretler
1. Marka Sahipleri için .TC Kayıt Dönemi

Bu aşamada marka sahipleri, markalarına ait .TC alan adlarını kayıt edebileceklerdir. İlk başvuru yapan, alan adı kayıt hakkına sahip olur . 7 (Yedi) takvim günü içinde Marka Tescil Belgesi’nin, .TC yönetimine e-posta yolu ile gönderilmesi gerekmektedir. Bu dönemde kayıt edilen alan adlarının yıllık yenileme ücreti KDV Dahil 98TL’dir.

5 Kasım 2012 – 14 Kasım 2012Markalar için .TC Kayıt Ücreti: 490 TL + KDV

2. Ön Kayıt Dönemi

Ön kayıt sürecinde, belge gerekmeksizin alan adları kayıt edilebilecektir. Bu dönemde kayıt edilen alan adlarının yıllık yenileme ücreti KDV Dahil 98TL’dir.

19 Kasım 2012 – 26 Kasım 2012.TC Alan Adı Ön Kayıt Ücreti: 490 TL + KDV

3. Genel Kayıt Dönemi

3 Aralık 2012′den İtibaren.TC Alan Adı Genel Kayıt / Yıllık Ücreti: 98 TL KDV Dahil

1 Yıllık Kayıt Yenileme Ücreti 98 TL KDV Dahildir.

7 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. İsa Koç

  utanmazlar 65$ yetmemiş gibi fiyata zam yaparak şimdide 70$ dolardan satmaya başlamışlar. Millet de kuyrukta bekliyor sanıyor galiba bu dolandırıcılar.

 2. Pingback: .CO alan adı - İsa Koç - Teknoloji Üzerine Blog Yazılarıİsa Koç - Teknoloji Üzerine Blog Yazıları

 3. Basri

  Bunlar tam kazıkçılar kardeşim.. Kimse kanmasın..

 4. Bilişimci

  .tk yarın iki gün sonra tası tarağı toplar kaçarlar bunlar, en çok güldüğüm nokta ise istanbul ticaret odasından bir kaç kişiye üç beş kuruş verip müfettişlik yaptırmaları. İto bir kamu kurumu yada adalet dağıtan bir yer değilki, onlarda paraya göre düdük çalar.

 5. Ahmet Ünverdi

  Eskiden İngiliz firmadayken, gayri resmi olarak kullanılıyordu, şimdi firma İngiliz gene ama sahibi Türk, işletmesini de Türkiye’ye almışlar:

  Ayrıca eskiden 50 dolarmış, sizin aldığınız bayide bi sorun var herhalde:

  http://web.archive.org/web/20110208122039/http://adamsnames.com/

  1. isa koç

   Onlar sallıyorlar malesef. Çünkü 2008’den beri kullanıyorum bu adresi, isimtescil’den baktım ve 25 dolar olduğunu görünce oradan aldım. Daha sonra Godaddy’ye de baktım orada da aynıydı. Bunlar milleti uydurmak için yalan söylüyorlar bence. Bak burada mesela 22 dolar yeni kayıt, uzatma 30 dolar. http://web.archive.org/web/20110215142300/http://www.isimtescil.net/DomainPriceList.aspx

 6. tinlamazmodunda

  Bu uzantı ülkemizde kaç yıldır kullanıyor. En bilinen örneği dosya.tc’dir. Bu siteyi bilmeyen yoktur galiba?